Niezawodne okna na lata

Okna to bariera, która sprawia, że czujemy się bezpiecznie i komfortowo we wnętrzu własnego domu. Od ilości  światła wpuszczanego do pomieszczeń zależy nasze samopoczucie, nastrój oraz atmosfera panująca w pomieszczeniu. Szczelność i współczynnik przenikania ciepła wpływa na komfort termiczny wewnątrz domu oraz przekłada się na wysokość ponoszonych opłat za ogrzewanie. Okna są też kurtyną, która chroni nas od świata zewnętrznego i sprawia, że czujemy się bezpiecznie w swoich czterech kątach. Jak widać, znaczenie okien jest ogromne. Czym kierować się, kiedy wyposażamy nasze mieszkanie w tak istotną rzecz, jaką niewątpliwie są okna?

Współczynnik przenikania ciepła

Solidne okna powinny przede wszystkim zapewniać komfort domownikom. Dobrej jakości stolarka okienna może znacznie ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych do środka pomieszczeń, dzięki czemu przez cały rok we wnętrzu mieszkania panuje przyjemna temperatura, a rachunki za ogrzewanie są zaskakująco niskie. Szczelność okien określa się poprzez wyliczenie współczynnika przenikania ciepła, czyli w skrócie Uw. Zasada jest prosta – im parametr Uw jest niższy, tym okno jest szczelniejsze. Najniższą wartością parametru charakteryzują się okna pasywne – modele dedykowane nowoczesnym i ekologicznym budynkom wznoszonym w technologii pasywnej, która coraz mocniej zaznacza swoją obecność na polskim rynku budowlanym. Okna pasywne wyprodukowane są w oparciu o restrykcyjne normy i wymagają specjalistycznego montażu, co wiąże się z nieco większymi kosztami. Warto jednak zdać sobie sprawę, że kupno i montaż okien to jednorazowa inwestycja, która bardzo szybko się zwróci.

Szyby antywłamaniowe

Okna z kilkuwarstwowymi antywłamaniowymi szybami, wzmocnionymi systemami ryglowania i klamkami z zamkami są bardziej estetyczną i pewną alternatywą dla rolet antywłamaniowych. Okna sprawdzonych producentów będą dla złodziei barierą nie do przejścia – mocny nacisk ani uderzenie nie spowodują pęknięcia szyby ani wypadnięcia szkła z ramy.

Na stronie okna-internorm.pl znajdziesz więcej fachowych porad i wskazówek, jakie okna sprawdzą się w Twoim mieszkaniu najlepiej.

 

 

Dudek@e-oko.com

https://www.gama-sklep.com.pl/a/531-jasne-sypialnie https://bhtm.org https://warnstam.org