Najlepszy sposób na problemy z kręgosłupem.

Najlepszym sposobem, który wpływa bardzo korzystnie na kręgosłup, łagodząc ból pleców, jest masaż klasyczny, stanowiący świetną metodę rehabilitacji dla każdego. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób taki masaż wpływa na nasz kręgosłup.

Wskazania do stosowania masażu klasycznego.

Należy wiedzieć o tym, iż skierowanie na masaż kręgosłupa wystawia lekarz na podstawie ustalonej diagnozy, a także ogólnego stanu zdrowia. Wskazaniem do masażu tej partii ciała jest przede wszystkim sytuacja, gdy zespolone z kręgosłupem mięśnie lub więzadła przestają pełnić swoje funkcje.

W sytuacji, gdy mięśnie kręgosłupa są osłabione, nie pracują jednakowo, są zbytnio naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, a dyski i kręgi dużo szybciej się zużywają. W związku z tym zadaniem masażu klasycznego jest likwidacja zwiększonego napięcia, a także wzmocnienie osłabionej tkanki mięśniowej.

Przeciwskazania do stosowania masażu klasycznego.

Obecnie panuje powszechny pogląd, iż z masażu kręgosłupa może skorzystać każda osoba, jednak w rzeczywistości nie wygląda to tak kolorowo. Należy mieć świadomość tego, iż w niektórych sytuacjach taki masaż nie jest wskazany i zamiast pomóc może jedynie zaszkodzić.

Głównymi przeciwwskazaniami do masażu klasycznego kręgosłupa są przede wszystkim: bardzo wysoka gorączka, ostre stany zapalne i choroby zakaźne, choroby naczyniowe (miażdżyca, żylaki, tętniaki, zapalenie żył), wrodzona łamliwość kości, nieprawidłowe krzepnięcie krwi oraz ciąża.

Jak przebiega masaż kręgosłupa?

Do takiego masażu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Na początku masażysta przeprowadza krótką rozmowę w celu zdobycia niezbędnych informacji. Musi przede wszystkim dowiedzieć się, w którym miejscu plecy najbardziej bolą oraz tego, czy wcześniej takie zabiegi były już wykonywane.

Masaż klasyczny kręgosłupa obejmuje plecy, barki oraz pośladki i trwa około 25 minut. Wykonywany jest w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli do serca. Wykonuje się go, stosując techniki masażu, do których należą: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie oraz wibracja.

Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA

Dudek@e-oko.com