Nadwrażliwość zębów: jaką pastę wybrać?

Nadwrażliwość zębów pojawia się, gdy odsłonięta zostaje niepokryta szkliwem górna część zębów, czyli zębina. Osoby, które cierpią na tę dolegliwość, od razu czują, że coś jest nie tak. Jeśli problem jest delikatny (a w tej formie właśnie dotyczy naprawdę dużej ilości osób), warto rozpocząć starania o odzyskanie normalnego stanu poprzez stosowanie dobrej pasty do zębów: przeznaczonej specjalnie na problem nadwrażliwych zębów.

Pasty do zębów nadwrażliwych

Osoby o nadwrażliwych zębach powinny wybierać te pasty do zębów, które mają niski współczynnik ścieralności, określany symbolem RDA. Jest to współczynnik określający, jakie jest stężenie substancji ścierających mechanicznie szkliwo zębów w paście. Pasty do zębów dla osób o nadwrażliwych zębach powinny mieć współczynnik RDA w obrębie 30-50. Koniecznie też trzeba wybierać te pasty, które mają właściwość zamykania kanalików zębinowych – takie uszczelniające substancje to między innymi fluorek cyny oraz arginina oraz aminofluorki. Ostatnie badania donoszą, że najskuteczniejsza w tym zestawieniu jest arginina, bo ma ładunek dodatni (łatwiej przylega do zębiny, która ma ładunek dodatni).

W składzie past z argininą najczęściej znajduje się także węglan wapnia, który wzmacnia odporność zębiny na działanie kwasów, które są nieodłączną częścią normalnych pokarmów, a które mają w sobie zdolność do powodowania próchnicy, a także nadwątlania zdrowia szkliwa.

Pasty wybielające: czy są odpowiednie dla osób z nadwrażliwością?

Osoby, które mają nadwrażliwość zębów niestety nie będą dobrze znosiły codziennego stosowania past wybielających. Szukając pasty, powinniśmy wybierać te o możliwie najniższym współczynniku RDA współczynnik mówiący o ścieralności pasty).

Którą pastę na nadwrażliwe zęby wybrać?

Jeśli na pastach do zębów, do których przywykliśmy nie ma wystarczających informacji o ich składzie, warto zapytać naszego dentystę o to, która pasta dostępna na rynku będzie dla nas właściwa. Dentysta wszak w pierwszej kolejności jest tą osobą, która może stwierdzić, jaka jest wrażliwość naszych zębów. Niekiedy też niepotrzebny jest do tego dentysta – jeśli po lekkim odsłonięciu szyjki zębowej czujemy doskwierający ból lub jeśli krzywimy się z trwogą pijąc zimny napój, wówczas jest jasne, że nasze zęby mogą być nadwrażliwe (ważne jest jeszcze nasilenie zjawiska).

Podsumowanie

Na koniec pamiętajmy – pasta do zębów to nie wszystko. Warto udać się do dentysty, który ułatwi nam walkę z problemem. Piaskowanie, lakowanie i inne zabiegi skutecznie pomagają w zamykaniu odsłoniętych szyjek zębowych. Nieleczona nadwrażliwość zębów, w skrajnych przypadkach może prowadzić do wypadnięcia zębów.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z profimed.com/katalog/pasty-do-zebow.

Dudek@e-oko.com