Na co zwracać uwagę, wybierając suszone warzywa?

Suszone warzywa są ciekawą alternatywą dla ich świeżych odpowiedników. Jednakże ich wybór nie jest prosty. Producenci prześcigają się w proponowaniu nowych i pysznych produktów i bardzo ciężko jest wybrać najlepsze z nich. Na co należy zwracać uwagę, tak by nie żałować?

Etykieta

Zawsze należy czytać etykiety. Każdy gotowy produkt musi być w nią wyposażony. Powinna ona zawierać wszystkie niezbędne dane na temat tego, co dokładnie znajduje się w opakowaniu. Chodzi nie tylko o dane producenta, ale też o pochodzenie towaru i jego skład.

Suszone warzywa nie powinny zawierać żadnych dodatków, ale warto się upewnić. Warzywa najwyższej jakości nie mają absolutnie żadnych ulepszaczy smaku, ani soli. Czasami, mogą się jednak zdarzyć dodatki naturalnych ziół, np. bazylii, pietruszki, koperku. Jeśli on występuje, to musi być to zapisane na etykiecie.

Sposób przechowywania

Bardzo ważne jest to jak przechowuje się warzywa. Jak łatwo się domyślić, by były one jak najwyższej jakości to muszą być suche. Nie mogą mieć styczności z wilgocią. To dość oczywista sprawa, ale należy ją dodatkowo uwypuklić. Warzywa powinny być zapakowane tak by nie dopuścić do nich ani grama wilgoci. Jeśli jednak zdarzy się inaczej – warzywa należy jak najszybciej spożyć.

Wysuszone produkty powinny być sprzedawane w hermetycznie zamkniętych opakowaniach, a po ich otwarciu – należy trzymać je w zamkniętych puszkach lub pudełkach. Kontakt z wilgocią zawartą w powietrzu może wpłynąć negatywnie na jakość samego produktu. Może też przyspieszyć jego psucie się. W zamkniętym opakowaniu dobrze wysuszone warzywa nie zgniją przez długie lata.

Forma produktu

Bardzo ważna jest też forma w jakiej warzywa są sprzedawane. Zazwyczaj są to kawałki lub proszek. Dzięki temu zajmują wyjątkowo mało miejsca i są łatwe w przechowywaniu. Można też uznać je za pewnego rodzaju ekstrakt z warzyw, by po odparowaniu wody – zostało w nich to, co najcenniejsze.

Dobrze jest wiedzieć, jak planujemy wykorzystać suszone warzywa. Te w formie proszku lub granulaty nadają się raczej jako barwniki lub przyprawy. Natomiast, kawałki i kostka są wykorzystywane jako zagęstniki i dodatki smakowe do sosów i zup. Domowymi sposobami ciężko jest pociąć suszoną kostkę na drobniejsze części.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A.

Dudek@e-oko.com