Musisz spożywać więcej błonnika? Jedz suszone warzywa!

Błonnikiem pokarmowym nazywamy różne formy węglowodanów, z których zbudowane są ściany komórkowe roślin. Te składniki, z którymi nasz układ pokarmowy zupełnie nie daje sobie rady, są niezwykle cenne i chronią nas przed wieloma schorzeniami, a szczególnie wysoką ich ilość znajdziemy m. in. w warzywach suszonych.

Rola błonnika

Charakterystyczną cechą błonnika jest chłonięcie przez niego wody i niektórych innych substancji pokarmowych. Podstawową jego właściwością jest chłonięcie wody. Wskutek tego procesu w żołądku wytwarza się śluz, który chroni jego ściany. Błonnik wchłania też takie substancje, jak cholesterol i trójglicerydy. Jego spożywanie jest więc częścią profilaktyki przeciwmiażdżycowej. Dzięki jego spożyciu stężenie glukozy we krwi nie waha się zbytnio, co na dłuższą metę może uchronić przed rozwinięciem się cukrzycy. Rozluźnia on też stolec i likwiduje zaparcia. Do tego działa jak szczotka wymiatając zalegające w zakamarkach układu pokarmowego resztki.

Warzywa w formie suszonej – które spożywać?

Suszone warzywa są jednym z najcenniejszych jego źródeł. Dzieje się tak wskutek zwiększonej jego koncentracji. Warzywa składają się głównie z wody, której zawartość podczas suszenia drastycznie się zmniejsza. To sprawia, że z zawartość błonnika w porcji warzyw suszonych jest znacznie większa, niż w porcji warzyw świeżych lub mrożonych o takiej samej wadze. Z warzyw świeżych i gotowanych najbardziej obficie występuje on m. in. w warzywach kapustnych, fasoli, grochu Nie każdy może czy chce jeść te warzywa i dlatego w takim przypadku warto jest sięgać przede wszystkim po suszone warzywa korzeniowe. Suszona marchew, pietruszka, seler czy burak zawierają spore ilości tego składnika. Są też łatwo dostępne i tanie. Z łatwością przygotowujemy je również sami w domu. Podobnie cennym źródłem błonnika jest suszona cebula.

Zalecenia i przeciwwskazania

Osoby spożywające duże jego ilości powinny pić duże ilości płynów. Należy też pamiętać, że pomimo powszechnej opinii mówiącej, że błonnik jest cudownym remedium na niemal wszystkie dolegliwości, istnieją pewne przeciwwskazania co do jego stosowania. Powinniśmy wystrzegać się spożycia dużych ilości suszonych warzyw w przypadku stanów zapalnych układu pokarmowego, w tym wątroby, trzustki i jelit. Nie powinny go też spożywać w większych ilościach wrzodowcy. Zawsze powinniśmy skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem w celu uzgodnienia dawek błonnika, jeżeli powyższe choroby nas dotyczą lub jeśli mamy co do tego podejrzenie. Jeżeli jesteśmy zdrowi, możemy – a nawet powinniśmy – zwiększyć jego spożycie, gdyż jak wskazują liczne badania, jest ono stanowczo za małe.

Dudek@e-oko.com

https://promyana-bg.org https://dylanferrandis.com https://marriagematterstokids.org