Marynowanie i inne popularne sposoby zabezpieczanie żywności

Istnieje wiele popularnych metod konserwacji żywności. Procesy te nie tylko zabezpieczają jedzenie przed zepsuciem, ale również korzystnie wpływają na ich smak oraz właściwości odżywcze.

Mrożenie, suszenie i fermentowanie

Zamrażanie jest procesem chłodzenia żywności do co najmniej 0 stopni. Można zamrażać m.in. owoce, warzywa, mięso, owoce morza, ziarna, orzechy, nabiał, jajka i przetwory spożywcze. Zamrażanie jest łatwe, jeśli można sobie pozwolić na kupno i eksploatację stosunkowo drogiego urządzenia.

Suszenie jest procesem odwadniania pokarmów, aby powstrzymać aktywność drobnoustrojów. Może być stosowane w przypadku wielu środków spożywczych, takich jak owoce, warzywa, mięso, owoce morza, ziarna, rośliny strączkowe i orzechy. Suszone dodatki mogą być idealną alternatywą np. dla grzybków marynowanych w occie. Istnieje kilka różnych technik, niektóre są stosunkowo łatwe do wykonania i nie wymagają specjalnych urządzeń.

Fermentacja jest procesem przyczyniającym się do rozwoju dobrych bakterii. Może być stosowany z wieloma rodzajami żywności, takimi jak owoce, warzywa, mięso, owoce morza, zboża, rośliny strączkowe, nabiałowe i jaja. Fermentacja pozwala na przygotowanie produktów, takich jak wino, kapusta kiszona, kiełbasa wędzona czy jogurt. Wiele sfermentowanych produktów można wytwarzać bez specjalnego wyposażenia.

Kiszenie, marynowanie i peklowanie

Kiszenie jest procesem moczenia żywności w roztworze zawierającym sól, kwas lub alkohol. Może być stosowane z większością środków spożywczych, takich jak owoce, warzywa, mięso, owoce morza, rośliny strączkowe i jaja. Większość metod nie wymaga specjalnych urządzeń. Kiszenie często łączy się z inną metodą, taką jak fermentacja, puszkowanie lub po prostu chłodzenie.

Marynowanie to proces,który polega na przetrzymaniu żywności w odpowiedniej mieszance na bazie octu, oleju, wina, kwaśnego mleka czy masła. Ta metoda konserwowania może być stosowana na przykład do warzyw, owoców, ryb, mięs czy grzybów. To właśnie w ten sposób powstają pyszne podgrzybki marynowane w occie. Rodzaj marynaty zależy od typu marynowanego produktu spożywczego.

Peklowanie również polega na działaniu mieszanki lub solanki, jednak stosowane jest tylko w przypadku mięsa. W procesie tym utrwalana jest barwa, wzmacniany smak oraz ulepszany zapach. Z piklowanym mięsem również doskonale smakują podgrzybki marynowane w occie, a także inne rozmaite dodatki.

Więcej o kiszeniu grzybow dowiesz się na stronie https://sklep.vitapol.net/marynaty.html

Dudek@e-oko.com

https://goforthegoldcps.org/jak-kupowac-sprzet-dla-konia/ http://capitalareafriendsoftransit.org/sklep-jezdziecki-skompletuj-swoj-zestaw/ https://digital-system.pl/oboz-dla-mlodych-ludzi/