Markery stanu zapalnego

W badaniu stanów zapalnych, głównym markerem świadczącym o ich powstaniu jest białko CRP i tak zwane OB, czyli odczyn Biernackiego. Zwiększony poziom tych obydwu odczynników, świadczy o zainicjowaniu odpowiedzi układu immunologicznego, która jest następstwem wspomnianych schorzeń.

Badania obydwu czynników w laboratorium medycznym, pozwalają nie tylko na określenie wystąpienia stanu zapalnego. W niektórych przypadkach, obydwa badania skutecznie pomagają w zdiagnozowaniu chorób o charakterze nowotworowym.

Nie tylko choroby

Obydwa badania laboratoria medyczne realizują się nie tylko po to, by wykryć stany chorobowe, ale też po to, by obserwować ewentualne postępy w leczeniu. Skąd o tym wiadomo? Chociażby dzięki ciągłym obserwacjom wartości obydwu czynników, które w przypadku leczenia gwałtownie spadają.

Laboratorium medyczne realizując badania na OB i CRP, wykonuje je w oparciu o próbkę krwi. Najczęściej w trakcie tego badania analizuje się również skład krwi i ilość poszczególnych jej składników.

Czym jest badanie OB?

Laboratoria medyczne bardzo często stosują badania OB, jako jedną z metod określania stanu zapalnego w organizmie człowieka. Na czym polega to badanie?

Rozpoczyna się ono od pobrania próbki krwi, która następnie jest umieszczana na jedną godzinę w próbówce. Po upływie wspomnianego czasu, mierzy się w niej ilość osadów, powstałych z czerwonych krwinek. Co ciekawe, dla osób w różnym wieku stosuje się nieco inną normę OB.

OB – ile u kogo?

Współczynnik OB jest większy zwykle u kobiet i waha się w okolicach 11 do nawet 16. Z biegiem czasu (po upływie 50 roku życia), wskaźnik ten może wzrosnąć nawet do 30. Nie zapominajmy jednak, że wynik ten może być nawet trzycyfrowy, zwłaszcza w przypadku silnych stanów zapalnych.

U mężczyzn sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Zdrowy, młody mężczyzna będzie miał OB o wartości sięgającej mniej więcej 8. Po upływie 50 roku życia, wartość ta szybko wzrośnie, sięgając u zdrowych osób nawet 30.

Badanie CRP – czym jest?

Badanie ilości białka CRP również pozwala przeanalizować, czy w organizmie nie pojawiły się jakieś niebezpieczne zmiany chorobowe. Badanie to – oprócz stanów zapalnych i nowotworów – stosuje się również po przeszczepach. To dzięki niemu, możliwe jest np. zdiagnozowanie zaburzeń autoimmunologicznych, które mogą prowadzić do odrzucenia przeszczepu. Badanie to będzie więc podstawą do zastosowania leków immunosupresyjnych, w ilościach wskazanych przez lekarza.

Podsumowując, obydwa rodzaje badań wykonywanych przez laboratorium medyczne, są bardzo istotne z punktu widzenia naszego zdrowia. Warto je przeprowadzać również bez skierowania lekarskiego, gdyż są one powszechnie dostępne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Dudek@e-oko.com

https://beesafe.pl/porady/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu/ Jak zrobić stolik na laptopa LATINA NOTODO https://dragonbleuusa.com/nowoczesne-szafy-w-mieszkaniach-jaki-model-wybrac/