Lakier kameleon – o czym pamiętać, podczas jego nakładania?

Lakier zwany kameleonem, to dość ciekawy sposób na niecodzienną barwę naszego samochodu. Nic tak nie wzbudzi zainteresowania przechodniów, jak samochód mieniący się różnorakimi barwami. Należy jednak pamiętać o tym, że lakier kameleon, jest dość trudny w nakładaniu. Od strony technicznej, warto podczas jego nakładania pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Po pierwsze – kąt

Lakier kameleon, wymaga nakładania pod odpowiednim kątem. Najlepiej, jeśli jest to kąt prosty, względem lakierowanej powierzchni. Stąd też, zaleca się, by był on nakładany za pomocą specjalnych narzędzi. Zmiana kąta, może sprawić, że w danym miejscu efekt kameleona będzie zaburzony. Nie trzeba chyba mówić, że w ten sposób zepsujemy cały efekt.

Kąt padania lakieru na powierzchnię samochodu, jest ważny również z innego względu. Nagła jego zmiana, może doprowadzić do nierównomiernego pokrycia powierzchni samochodu kameleonem. W ten sposób, nie tylko zaburzymy efekt zmieniających się barw, ale przede wszystkim sprawimy, że lakier nie będzie wyglądał estetycznie.

Po drugie – rozpuszczalnik

Sam lakier, oferowany w sklepie, nie wystarczy do polakierowania powierzchni naszego samochodu. Istotne jest również to, by zadbać o odpowiedni rozpuszczalnik. Wtedy, konsystencja naszego lakieru będzie wystarczająca, by nie zapchać dysz, które nakładają na powierzchnię naszego pojazdu, wspomniany lakier kameleon.

Wprowadzanie rozpuszczalnika, musi być poprzedzone dokładnymi obliczeniami. Oczywiście producent lakieru kameleon, określa na opakowaniu, w jakich proporcjach ma być ów lakier zmieszany z rozpuszczalnikiem. Zwykle jednak, lakier ten jest mieszany w stosunku 1 : 2, co oznacza, że na jedną miarę lakieru, potrzebować będziemy dwóch miar rozpuszczalnika.

Po trzecie – dokładność

Nanoszenie na powierzchnię auta lakieru kameleon, musi być niezwykle dokładne. Tak dokładne, że najlepiej będzie, gdy to zadanie powierzymy odpowiednim maszynom. Ręka człowieka, może być zbyt mało dokładna, by taki lakier nałożyć na powierzchnię auta w sposób dokładny i jednostajny.

Istotne jest to, by lakier ten był nałożony równomiernie. Co więcej, nie możemy zapomnieć o tym, że… musimy nałożyć kilka jego warstw. Najlepiej, jeśli jest ich od dwóch, do czterech. Z tym, że optymalną liczbą są trzy warstwy. Gwarantują one, równomierne i dokładne pokrycie czarnego podkładu, niezbędnego do nałożenia lakieru kameleona. Podsumowując, proces nakładania tegoż lakieru, wymaga niesamowitej precyzji i dokładności. Stąd też, najlepiej to zadanie zlecić profesjonalistom.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com

Dudek@e-oko.com