Kto i kiedy musi zacząć korzystać z kasy fiskalnej?

Teoretycznie wszyscy przedsiębiorcy, którzy obsługują osoby fizyczne, powinni stosować kasy rejestrujące. Taki obowiązek został określony w ustawie o podatku od towarów i usług. Jednakże, co 2 lata resort finansów wydaje w tej sprawie oddzielne Rozporządzenie. I to właśnie ono definiuje, którzy przedsiębiorcy i w jakich okolicznościach musza zacząć korzystać z urządzeń fiskalnych.

Najnowsze Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących pojawiło się pod koniec grudnia 2017 roku. Dokument ten w dużej mierze podtrzymał dotychczasowe przepisy fiskalne. Nie zmieniły się m.in. zasady dotyczące limitu obrotu, który trzeba obliczać proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia handlu w danym roku podatkowym. Niemniej, resort finansów rozszerzył katalog usług, przy świadczeniu których nie przysługują żadne zwolnienia z kas fiskalnych.

 

Kolejne grupy podatników bez zwolnień z kas

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 20 grudnia 2017 roku sprawiło, że obecnie z żadnych zwolnień z obowiązku stosowania urządzeń rejestrujących nie mogą już skorzystać właściciele kantorów. W związku z tym, od 2018 kasa fiskalna do wystawiania paragonów dla klientów indywidualnych musi się pojawić w takich działalnościach bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Na tę samą listę trafili zresztą podatnicy, którzy świadczą usługi w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki oraz sale taneczne. Nowe grupy działalności gospodarczych stanowią oczywiście uzupełnienie dotychczasowego katalogu. Warto przypomnieć, że od kilku lat zwolnienia z kas rejestrujących nie obowiązują też mechaników samochodowych, lekarzy, prawników czy fryzjerów.

Z punktu widzenia właścicieli kantorów oraz firm, które świadczą usługi kulturalne i rozrywkowe, istotne jest również to, do kiedy należy zainstalować urządzenie fiskalne (o ile technologia sprzedaży nie funkcjonuje jeszcze w danym przedsiębiorstwie). W tym przypadku Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów mówi, że działalności reprezentujące nowe grupy mają czas na zainstalowanie kas rejestrujących najpóźniej do końca marca 2018 roku. W rezultacie, już od 1 kwietnia br. omawiane tu firmy będą musiały zacząć wystawiać paragony fiskalne dla klientów.

 

Ważne zmiany przepisów w 2018 roku

Rok 2018 będzie czasem wielu zmian w przepisach fiskalnych. Wystarczy wspomnieć o tym, że już za kilka miesięcy w Polsce pojawią się pierwsze kasy rejestrujące online. Premiery tych urządzeń będą zaś poprzedzone regulacjami prawnymi, które zdefiniują nowy system fiskalizacji. Mowa tutaj w szczególności o Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczącym wymogów technicznych dla urządzeń rejestrujących. Ponadto, zmiany obejmą ustawę o podatku od towarów i usług. To właśnie w tym akcie prawnym zdefiniowana zostanie m.in. wcześniejsza wymiana obecnych technologii sprzedaży. W rezultacie, najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku kasa fiskalna dla mechaników będzie już musiała działać w trybie online. A w dalszej kolejności na obsługę nowych urządzeń rejestrujących przejdą m.in. właściciele lokali gastronomicznych, gabinetów lekarskich czy salonów kosmetycznych.

Dudek@e-oko.com

https://myvatn.org https://dragonbleuusa.com/nowoczesne-szafy-w-mieszkaniach-jaki-model-wybrac/ https://livingspacestudio.pl/lampy-wiszace-jak-dobrac-je-do-wnetrza/