Kije golfowe w grze!

Pomimo tego, że gra w golfa wciąż nie jest popularną dyscypliną w naszym kraju, to coraz większa liczba osób chce przynajmniej raz spróbować swoich sił na polu golfowym i zmierzyć się z różnorodnymi warunkami podczas kolejnych osiemnastu dołków. Co warto wiedzieć o kijach golfowych? Czy można stosować dowolne kije i dowolną ilość podczas gry?

Już na samym początku trzeba wyraźnie wskazać, że reguły gry w golfa są ściśle sprecyzowane w Regułach stworzonych przez Royal and Ancient Golf Club of St Andrews – przez główną organizację golfową uchodzącą jednocześnie za pochodzącą z ojczyzny tej dyscypliny sportowej.

Kije golfowe – ograniczona ilość

O ile na poziomie amatorskim nie ma większego znaczenia rodzaj i ilość używanych przez zawodników kijów golfowych, gdyż nikt nie przywiązuje do tego specjalnej wagi, a najważniejsza jest radość z samej rozgrywki, tak już na poziomie profesjonalnym wyznacznikiem są Reguły i zgodność z nimi. Tak też na poziomie profesjonalnym podczas turniejów każdy gracz może używać wyłącznie 14 kijów, zaś ich same parametry muszą być zgodne z tymi, które określone są w regułach ustalonych przez Royal and Ancient Golf Club of St Andrews. Kije spełniające wymagania profesjonalnych reguł bądź też nie spełniające tych wymagań wyszczególnione są w specjalnym załączniku do tychże reguł.

Czy kije golfowe przekładają się na jakość gry?

Rozważając kwestię tego, czy jakość stosowania kijów golfowych przekłada się na poziom rozgrywki trzeba wyraźnie wskazać, że cała gra opiera się przede wszystkim na technice konkretnego gracza i jego umiejętnościach. Z tego też powodu kije golfowe, ich jakość, jak również dobór odpowiedniego kija do danego uderzenia mogą wpływać na rozgrywkę, jednak nie są one najważniejsze!

Jak dobrać kij do uderzenia?

O ile osoby początkujące rzadko kiedy wybierają odpowiedni kij do danego uderzenia i przeważnie w ogóle się nie skupiają nad wyborem kija, tak też warto przynajmniej wiedzieć, że poszczególne kije powinny być stosowane w różnych sytuacjach. Tak też grę z tee powinniśmy rozpoczynać kijem drewnianym gwarantującym nam najlepszą siłę uderzenia, zaś w przypadku uderzeń na polu wykorzystywać powinniśmy kije hybrydowe lub żelazne.

Podsumowując, ciężko wyobrazić sobie grę w golfa bez kijów golfowych. Historia tej dyscypliny sportowej sięga kilkuset lat wstecz i wszystko pokazuje, że w najbliższych latach popularność golfa w Polsce będzie tylko i wyłącznie rosła. Może warto rozpocząć swoją przygodę z golfem i wybrać się na najbliższe pole golfowe?

Więcej o kijach golfowych dowiesz się na stronie: https://golfteam.pl/20-kije-golfowe

Dudek@e-oko.com