Kameleon – technika malowania
Wszyscy wiedzą, że pięknie błyszczący lakier samochodu z salonu, po 2-3 latach straci swój blask. I nie ma to nic wspólnego z regularnym myciem auta, woskowaniem i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Matowienie lakieru to proces naturalny spowodowany działaniem promieni UV. Alternatywą dla tego zjawiska jest lakier kameleon.
Skład i właściwości lakieru
Przede wszystkim jest to lakier jednoskładnikowy zawierający płytki krzemowe, dwutlenek tytanu i tlenek żelaza (to one wpływają na cenę). To te składniki mineralne odpowiedzialne są za przenoszenie barw i powstawanie efektów interferencyjnych.
Płytki krzemowe powlekają 3-4 barw podstawowych i to one głównie odpowiadają za kolory dominujące, od czerwieni do brązu, od niebieskiego do zielonego, od chromowego do srebra. Związki tytanu i żelaza dają efekty barw pośrednich i odcieni.
Prawidłowe malowanie lakierem
Lakier kameleon wymaga zastosowania odpowiedniej techniki. Ostateczny efekt uzyskiwany jest dzięki nakładaniu kilku warstw w trzech etapach. Żadnego z nich nie można pominąć, ani przyśpieszyć.
Etap pierwszy – polega nawy gładzeniu powierzchni karoserii i pokryciu jej 2-3 warstwami lakieru podkładowego w kolorze czarnym. To on będzie stanowił tło dla właściwego lakieru kameleon.
Etap drugi – to nakładanie 3-4 warstw właściwego lakieru. Wymaga to zachowania określonych warunków. Optymalną temperaturą jest 20 stopni Celsjusza, warstwy powinny być nakładane w odstępach 20 minutowych. Lakier należy wcześniej rozcieńczyć specjalnym rozpuszczalnikiem do baz w proporcji 2:1. Ostatnia warstwa powinna schnąć 60 min.
Etap trzeci – polega na pokryciu lakierowanej powierzchni lakierem bezbarwnym z utwardzaczem. I znowu tych warstw powinno być od 2 do 3. Tylko taka technika nakładania lakieru zapewnia jego trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza promieni UV.
Zastosowanie
Lakieru kameleon używamy przede wszystkim do malowania całej karoserii samochodu. Efekt wtedy jest najbardziej spektakularny. To zwłaszcza na bokach, od przodu do tył widać pełnię efektów, albo w kierunku odwrotnym. To niestety wysokie koszty, gdyż cena lakieru oscyluje w granicach kilkuset zł. Nieco taniej kosztują lakiery FlipFlop o mniejszej gamie barw.
Lakiery kameleon możemy wykorzystywać w tańszej wersji, czyli malować poszczególne elementy lub areografy, czyli indywidualne rysunki na karoserii. Do ich wykonania można używać znacznie tańszych sprayów. Niezależnie od wyboru, każda z tych form zapewnia indywidualny desing ukochanego auta.
Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com