Jakie problemy może rozwiązać obsługa prawna firmy?

Obsługa prawna firm to ogólna nazwa kompleksowej usługi, która może przynieść przedsiębiorcy wiele korzyści. Ważne jest jednak by wiedzieć, kiedy należy z niej korzystać, bo od tego może zależeć sukces biznesu. W jakich sprawach pomoc prawnika może okazać się niezbędna?

Windykacja

Obsługa prawna firm jest szczególnie niezbędna, gdy mamy do czynienia z nieuczciwym kontrahentem. Samodzielne ściąganie długów jest bardzo trudne, a często – niemożliwe. Z tego powodu, lepiej jest w tej kwestii zdać się na profesjonalistów.

Obsługa prawna firm może skupić się zgłoszeniu wierzytelności oraz zgłoszeniu i sprawdzeniu dłużnika. Może się też okazać, że niezbędna będzie pomoc prawnika w czasie rozprawy sądowej i postępowania komorniczego. To szczególnie ważny temat dla wielu firm, które nie potrafią same poradzić sobie z niewypłacalnymi klientami.

Spółki

Zakres obsługi prawnej firmy to dużo więcej niż pomoc w ściąganiu długów i zobowiązań. Prawnik jest niezbędny przy zakładaniu i rejestracji spółek, rozwiązywaniu ich, likwidacji, przekształceniach i podziałach. Trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie któregokolwiek z tych procesów bez pomocy specjalisty.

Obecność prawnika jest szczególnie ważna, gdy zawierane są jakiekolwiek umowy. Prawnik może pomóc wynegocjować ich warunki, zadbać o interesy klienta, a później – dopilnować rzetelnego wykonania zapisów umowy. Przykładem takiej umowy są zobowiązane podejmowane prze zakładaniu spółki oraz jej ewentualnej likwidacji.

Reprezentowanie na sali sądowej

Decydując się na obsługę prawną firmy warto pamiętać, że w skrajnym przypadku może dojść do sytuacji, w której dojdzie do rozprawy sądowej. Wykwalifikowany prawnik będzie najlepszą możliwą reprezentacją w sądzie.

Prawnicy zajmujący się obsługą prawną firm mogą być jej przedstawicielami nie tylko w sądzie, ale przed wszystkimi organami administracji publicznej. Oznacza to, że mogą oni zastąpić przedsiębiorcę, np. w Urzędzie Skarbowym.

W razie wątpliwości

Konsultacja z prawnikiem może pomóc w rozwianiu wątpliwości w jakim kierunku powinna zmierzać działalność firmy. Prawnik może podpowiedzieć, jakie rozwiązania są zgodne z literą prawa, a jakie nie.

Korzystanie z takich porad to dobry pomysł na nadanie tempa biznesowi oraz znalezienie nowych pomysłów na rozwój.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

Dudek@e-oko.com