Jak to jest z tymi zamiennikami do drukarek?

Chociaż producenci urządzeń drukujących stanowczo odradzają kupowanie nieoryginalnego tonera do drukarki, to jednak firmy je sprzedające prosperują na rynku całkiem dobrze. Jak to więc jest z tymi zamiennikami? Czy nie decydujemy się na nie tylko dlatego, że obawiamy się utraty gwarancji od producenta zakupionego przez nas urządzenia?

Droższy, ale oryginalny toner do drukarki czy może alternatywne rozwiązanie?

Praktycznie każdy użytkownik urządzenia wielofunkcyjnego, drukarki czy plotera boryka się z pytaniem, czy jest sens kupować tylko oryginalne tusze czy tonery do drukarki. Nie trzeba przy tym ukrywać, że jest to znacznie droższa opcja, gdyż tego typu produkty aż straszą swoimi horrendalnymi cenami. Dodatkowo producenci urządzeń drukujących wręcz krzyczą, że tylko sygnowane ich marką materiały są w stanie zagwarantować niezawodność pracy oraz uzyskanie idealnych wydruków. Jak jednak jest naprawdę? Okazuje się, że znacznie ma tutaj największe stosunek jakości do ceny. Nie ma bowiem gwarancji, że wybierając oryginalny toner do drukarki, będzie on lepszy albo, że zamiennik zawsze będzie gorszej jakości.

Stosunkowo łatwo zobaczyć, jak wygląda wydajność i jakość wydruku w przypadku porównania wydruków atramentowych z laserowymi. Dzięki temu można się przekonać o tym, jak radzą sobie w praktyce zamienniki w porównaniu z oryginalnym tonerem do drukarki. Okazuje się, że do wydruku laserowego sprawdzą się jak najbardziej nieoryginalne materiały, ale w przypadku druku atramentowego nie jest już tak kolorowo. W celu określenia wydajności konkretnych materiałów, mierzy się ilość wydrukowanych stron testowych. Wystarczy określić wzorzec i wyznaczyć ilość próbek oraz kryteria oceny.

Ilość wydruków a wybór tonera do drukarki

To na jaki toner do drukarki się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od ilości wydruków. W przypadku niewielkiej ich ilości nie ma to zazwyczaj większego wpływu na uzyskanie znaczących korzyści, ale częste korzystanie z urządzeń drukujących to już inna sprawa. Tutaj liczy się każda oszczędność, a w przypadku zamienników można ją osiągnąć. Przy dużej ilości wydruków trzeba liczyć się ze stosunkowo częstą wymianą tuszu, a więc kupując zamienniki można dwukrotnie a nawet trzykrotnie zmniejszyć wydatki. Duże znacznie w tym przypadku ma także technologia wydruku. W przypadku drukarek laserowych ich eksploatacja jest znacznie tańsza, co świetnie sprawdza się przy dużej ilości wydruków. Dodatkowo producenci zamienników oferują produkty, które mają więcej tuszu czy proszku.

Źródło artykułu: Print24

Dudek@e-oko.com