Jak przygotować koncentrat barszczu czerwonego?

Choć w sklepach znaleźć można teraz szeroką gamę produktów gotowych, zawsze warto przygotowywać je samodzielnie. Pochodzący ze zwykłego marketu koncentrat barszczu czerwonego nie może nawet równać się z tym, który stworzy się w swoim własnym domu. A nie jest to wcale trudne zadanie.

Składniki potrzebne do przygotowania koncentratu

W Internecie znaleźć można wiele przepisów mających prowadzić do wykonania własnego koncentratu barszczu czerwonego. Często są one jednak niepotrzebnie udziwniane, dlatego warto posłużyć się tym podstawowym, by później ewentualnie go modyfikować.

Do przygotowania podstawowego i klasycznego koncentratu potrzebne są: trzy kilogramy buraków ćwikłowych, woda, łyżeczka kwasku cytrynowego oraz przyprawy. Specyficznego aromatu tej potrawie nadadzą: sól, pieprz czarny w ziarnach, ziele angielskie oraz liście laurowe.

Pierwszy etap kucharzenia

Gotowanie najlepiej zacząć od czynności najprostszych, czyli chociażby od obrania buraków, umycia ich i pokrojenia na cienkie plastry. Następnie należy włożyć je do garnka i zalać wodą, całkowicie je przykrywając.

Stawiając garnek na palniku, niegotowy jeszcze koncentrat barszczu czerwonego można trochę posolić. Jedna łyżka soli przypada na 1 litr wody.

Przygotowanie słoików

Gdy koncentrat będzie się gotować, należy wyjąć czyste słoiki o pojemności 0,75 litra i wrzucić do nich przyprawy. Ich dno powinno być pokryte zielem angielskim, kilkoma ziarenkami pieprzu oraz jednym listkiem laurowym.

Same buraki powinny gotować się w osolonej wodzie przez 15 minut. Po tym czasie można dodać do nich kwasek cytrynowy i dokładnie zamieszać, by kolejno przełożyć je do słoików, wypełniając je w połowie. Resztę naczyń należy zalać sokiem z warzyw.

Końcowy etap gotowania

Wypełnione koncentratem barszczu czerwonego słoiki trzeba jeszcze dokładnie wytrzeć i bardzo mocno zakręcić. W tym stanie powinny się one pasteryzować przez ok. 20 minut, a w razie potrzeby nieco dłużej.

Gdy już upłynie czas oczekiwania, słoiki można włożyć do piwnicy lub innego, ciemnego i równie chłodnego pomieszczenia. Mogą tam one leżakować przez długi okres, będąc doskonałą podstawą dla czerwonego barszczu i wielu zup buraczanych. Taki domowy koncentrat barszczu czerwonego przygotowuje się w ciągu maksymalnie godziny, by później móc zastępować nim sklepowe gotowce.

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz na https://sklep.vitapol.net/koncentrat-barszczu-czerwonego-sloik.html

Dudek@e-oko.com