Jak przebiega kurs spadochronowy?

Skoki ze spadochronem cieszą się coraz większym powodzeniem, o czym świadczy stale rosnąca liczba osób, chcących odbyć stosowne szkolenie. Zastanawiasz się, na czym polega kurs spadochronowy i na jak duży wydatek trzeba się przygotować? Służymy poradą.

Mocne wrażenia? Gwarantowane!

Osoby, które choć raz miały okazję skoczyć ze spadochronem, zgodnie twierdzą, że uczucia towarzyszącemu swobodnemu spadaniu, nie można porównać z niczym innym. Uderzenie adrenaliny jest wręcz piorunujące.

Warto jednak zaznaczyć, że mówimy tu o sporcie wyjątkowo ekstremalnym, który dedykowany jest osobom obdarzonym naprawdę mocnymi nerwami. Zanim zdecydujemy się na przystąpienie do kursu, warto się zastanowić, czy na pewno podołamy tak silnym emocjom.

Kurs spadochronowy – kilka etapów

Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze swobodnym szybowaniem w przestworzach, w pierwszej kolejności należy zapisać się na kurs spadochronowy. Dotyczy to tych osób, które nie zadowolą się skokami tandemowymi, czyli w asyście instruktora.

Kursy spadochronowe prowadzone są we wszystkich większych aeroklubach, działających na terenie całego kraju. Na początku, prowadzone jest szczegółowe szkolenie teoretyczne, podczas którego kursanci są zaznajamiani ze wszystkimi tajnikami tego niezwykle wymagającego sportu.

Część praktyczna, w dużej mierze, prowadzona jest na ziemi. Kiedy kursant jest już gotowy, oddaje swój pierwszy skok w przestworza. Należy jednak zaznaczyć, że odbywa się on z udziałem instruktora. Dopiero wtedy można stwierdzić, czy przyszły skoczek jest już gotowy.

Kursy spadochronowe – ile to kosztuje?

Koszt nie jest mały. Pełne szkolenie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, jednak osoby, które zdecydowały się na ten krok, zgodnie twierdzą, że było warto ponieść taki wydatek.

Wcześniej wspomnieliśmy, że kursy spadochronowe prowadzane są na terenie całego kraju. Od miejsca, w którym odbędziemy szkolenie, w dużej mierze zależy ostateczny koszt.

Do ceny należy doliczyć także badania lekarskie, które są obowiązkowe dla każdego przyszłego skoczka.

Artykuł przygotowany we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic

Dudek@e-oko.com