Jak działają urządzenia pneumatyczne?

Niezbyt dobrze znana przeciętnemu człowiekowi nauka jaką jest pneumatyka zdaje się być niezwykle przydatna i to w naszym codziennym życiu. Ponadto, wykorzystywana jest również na bardzo szeroką skalę w przemyśle.

Maszyna pneumatyczna – co to takiego?

Warto zauważyć, że maszyny, urządzenia czy też po prostu mechanizmy pneumatyczne mogą być bardzo różnorodne. Jednakże, wszystkie działają dokładnie na tej samej zasadzie. Chodzi o wprawienie w ruch mechanizmu poprzez różnice ciśnienia. Odpowiednie ciśnienia otrzymuje się dzięki gazom, które wypełniają urządzenia.

Warto zauważyć, że czasami urządzenia pneumatyczne są mało skomplikowane, posiadają zawory rozdzielające, a oprócz tego niewiele dodatkowych elementów. Nie brakuje jednak również takich urządzeń, które są bardziej rozbudowane.

Co należy wiedzieć o zaworach rozdzielających?

Tego typu zawory są jednymi z wielu. Rzecz w tym, że do konstrukcji różnorodnych urządzeń wykorzystujących zasady pneumatyki wykorzystuje się przeróżne zawory, które nie zawsze pełnią te same funkcje. Zawory rozdzielające są tymi najczęściej stosowanymi, bez których skonstruowanie sprawnego urządzenia przeważnie w ogóle nie jest możliwe.

Bez odpowiednich zaworów rozdzielających nie było możliwości kierowania urządzeniem. Są one bowiem odpowiedzialne za to, aby przekazywać napędzające maszynę powietrze do poszczególnych części urządzenia. Służy temu wiele zaworów, jednak korzystanie z zaworów rozdzielających przynosi najczęściej najlepsze rezultaty. Są to bowiem jedne z najbardziej wytrzymałych zaworów pneumatycznych.

Czynnik roboczy i sterowanie

Jak już wspomniano, sterowanie umożliwiają przeważnie zawory rozdzielające. Jaki jest jednak konkretny mechanizm, który wykorzystywany jest do wprawiania maszyny w ruch? Okazuje się, że nie zawsze jest taki sam, gdyż narzędziem kierować można na wiele sposobów. Czasami można to robić bez zaworów rozdzielających czy jakichkolwiek innych.

Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszy się tak zwane sterowanie elektromagnetyczne. Jest to zdecydowanie najnowocześniejsza metoda sterowania, jednak przeważnie niestety również najdroższa. Tradycyjnym sposobem, również nietracącym na popularności jest po prostu zmienianie ciśnień, do czego właśnie absolutnie niezbędne jest wykorzystanie zaworów pneumatycznych, najlepiej zaworów rozdzielających. Tego typu kierowanie kierunkiem przepływu nazywa się zresztą nawet pneumatycznym. Warto też nadmienić o możliwości korzystania z hybrydowego sterowania będącego połączeniem obu technik.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

Dudek@e-oko.com