Jak dobierać narty do wzrostu i wagi?

Każdy powinien wybierać narty przede wszystkim pod kątem tego, jak się w nich czuje. Jednakże, są też pewne cechy nart, na które zawsze powinno się zwracać baczną uwagę.

Długość nart

Jeśli decydujemy się przykładowo na rossignol narty damskie, musimy przede wszystkim wybrać odpowiedni rozmiar nart. Chodzi tu o ich długość, a w mniejszym stopniu także o szerokość.

Uważa się, że długość nart powinna być dopasowywana do wzrostu. Wychodziłoby więc na to, że im kobieta jest wyższa, tym dłuższe rossignol narty damskie powinna ona zakładać. Okazuje się jednak, że o ile faktycznie, wysoka osoba nie powinna ubierać krótkich nart, a wysoka musi mieć je dość długie, to jednak zależność pomiędzy długością nart a wzrostem nie jest prostoliniowa.

Generalnie, każdy powinien jeździć w takich rossignol nartach damskich, w których jest mu zdecydowanie najwygodniej. Przy wyborze nart sami się przekonamy, że jeśli jesteśmy słusznego wzrostu, to w krótkich nartach nie będzie nam nigdy wygodnie. Jednakże, nie ma żadnej zasady, wedle której dla osób o danym wzroście przeznaczone są narty o określonym rozmiarze. Okazuje się, że nie raz kobieta wyższa od drugiej nawet o kilka centymetrów wybiera nieco krótsze narty. Nie ma więc w tej kwestii jasno wytyczonych granic.

Nie tylko wzrost, lecz również waga

Kupując rossignol narty damskie musimy nie tylko zastanowić się, czy będzie nam w nich wygodnie ze względu na nasz wzrost, ale również ze względu na wagę. Tutaj podobnie jak w przypadku wzrostu, im większa waga, tym oczywiście dłuższe narty. Tak samo jednak jak w przypadku wzrostu, nie zawsze osoby cięższe jeżdżą w dłuższych rossignol nartach damskich, gdyż granice długości nart dla osób o określonej wadze są bardzo elastyczne.

Jak ważna jest marka?

Niektórzy kupują rossignol narty damskie, gdyż liczy się dla nich prestiż marki. Wydaje się, że jest on ważny, jednak nie chodzi o to, aby koniecznie mieć modne narty, lecz po prostu te prestiżowe firmy produkują sprzęt wyższej jakości.

Jednakże, warto pamiętać, że każda marka produkuje wiele różnych modeli nart. Dlatego też, wśród rossignol nart damskich znajdziemy wiele nart dla profesjonalistów, jak i narty przeznaczone dla początkujących.

Niewątpliwie, na nartach dla profesjonalistów jeździ się przyjemniej, ale tylko tym, którzy jazdę na nartach mają już perfekcyjnie opanowaną. Na początku przygody na stoku lepiej jest skorzystać z rossignol nart damskich przeznaczonych dla amatorów. Pomoże to uniknąć wypadku, a co za tym idzie, również kontuzji.

Narty oraz inny sprzęt zimowy kupisz w sklepie AgaSport

Dudek@e-oko.com