Jak dbać o garnki ze stali nierdzewnej?

Wysokiej jakości, solidny garnek ze stali nierdzewnej znajduje się w prawie każdym mieszkaniu. Odporne na uszkodzenia, niezwykle wytrzymałe naczynie może wiernie służyć w kuchni przez wiele lat, pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy. Mimo tego, że wysokogatunkowa stal z domieszkami niklu i chromu nie jest szczególnie wymagającym materiałem, podczas codziennego użytkowania garnków warto pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Sprawdź!

 

Mycie garnków

Większość wysokiej jakości garnków stalowych wzbogacona jest o powłokę niklową, która znacząco zwiększa odporność metalu na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Warto jednak pamiętać, że szorowanie stalowych ścianek ostrą myjką i środkiem czyszczącym z granulkami może zostawić ślad nawet na najbardziej solidnym materiale. Aby uniknąć powstawania nieestetycznych zadrapań, do mycia garnków używaj zawsze gąbki oraz płynu do mycia naczyń. Ponadto, stali nie służy szok termiczny, dlatego nigdy nie zalewaj gorących naczyń zimną wodą.

Jeśli na ściankach zauważysz osad z wapnia bądź przebarwienia, konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalny środek przeznaczony do czyszczenia stali nierdzewnej.

 

Codzienne użytkowanie

O czym bezwzględnie należy pamiętać podczas użytkowania garnków? Oto kilka najważniejszych zasad:

  • sól zawsze dodawaj do gotującej się wody, nigdy zimnej;
  • garnek nagrzewaj zawsze na palniku dopasowanym do jego średnicy;
  • nigdy nie nagrzewaj pustych naczyń;
  • nie przechowuj w garnkach jedzenia;
  • podczas gotowania gęstych potraw pamiętaj o tym, aby często mieszać zawartość garnka.

Więcej praktycznych porad oraz wysokiej klasy naczynia znajdziesz na stronie gerlach.pl.

 

 

 

Dudek@e-oko.com