Ile kosztują fototapety do domu?

Fototapety do domu na pewno nie są najtańszą opcją zagospodarowania ścian. W porównaniu z tradycyjnymi tapetami i malowaniem wypadają nawet dość drogo. Tutaj opiszemy dlaczego warto jednak zdecydować się na fototapetę.

Ile kosztują fototapety do domu i czy jest to opłacalne?

Fototapety do domu na pewno nie są najtańszą opcją zagospodarowania ścian. W porównaniu z tradycyjnymi tapetami i malowaniem koszt fototapet jest dość wysoki.

Rodzi się więc pytanie – dlaczego mielibyśmy zainwestować w fototapety skoro są tańsze opcje? Po pierwsze, trzeba zauważyć, że fototapety nie zastąpią malowania ścian, bo kładąc je na każdej ścianie w naszym domu czulibyśmy się jakbyśmy mieszkali wewnątrz kalejdoskopu. Po drugie fototapety oprócz walorów praktycznych mają też walory estetyczne. Po trzecie są inwestycją na dłuższy czas niż malowanie. To tak w ogromnym skrócie, a więcej w dalszej części artykułu.

Ile zapłacimy za fototapetę do pokoju dziecinnego, do kuchni lub salonu?

Załóżmy, że mówimy o średniej wielkości mieszkaniu, gdzie:
– pokój dziecięcy ma 12 m2
– salon ma 20 m2
– kuchnia ma 15 m2

Fototapetę będziemy kłaść na jednej większej ścianie w pokoju dziecięcym o pow. 10 m2, jednej większej ścianie salonu o pow. 15 m2 oraz w kuchni na ścianie i pomiędzy szafkami, gdzie wyjdzie nas to około 6 m2. Powiedzmy, że fototapetę nakleimy sami; wystarczy poprosić o instrukcję w sklepie lub poszukać jej w internecie i powinniśmy sobie poradzić. Wybierzemy fototapetę winylową ze względu na jej najlepsze właściwości, które będą korzystne w każdym z tych pomieszczeń. Niska hygroskopijność oraz odporność na wysokie temperatury przyda się w kuchni, wytrzymałość na rozdarcia oraz możliwość czyszczenia na mokro przyda się w pokoju dziecięcym, a możliwość wielkoformatowych nadruków wysokiej jakości będzie zaletą w salonie, gdzie fototapeta będzie mieć 15 m2. Cena fototapet winylowych to około 80 zł/m2 i taką kwotę przyjmujemy na potrzeby wyliczeń.

Pokój dziecięcy 10 m2 x 80 zł = 800 zł
Salon 15 m2 x 80 zł = 1200 zł
Kuchnia 6 m2 x 80 zł = 420 zł

Jak widać, z naszych obliczeń wynika, że zależnie od miejsca, w którym chcemy mieć fototapetę, ten pomysł jest mniej lub bardziej kosztowny. Jeśli powierzchnia fototapety nie będzie zbyt duża i wybierzemy fototapetę w miarę niskiej cenie, to wtedy możemy znacznie obniżyć jej całościowy koszt, co na pewno może nas przekonać do kupna fototapety.

Co zyskujemy kupując fototapetę do danego pomieszczenia?

Kupując fototapetę do kuchni zyskujemy ochronę dla ścian znajdujących się przy kuchence, które są narażone na zawilgocenie oraz zatłuszczenie przez parę wodną powstającą przy gotowaniu. Fototapety winylowe pozwalają ścianom oddychać, co zapobiega powstawaniu grzyba. Możemy je myć na mokro więc wszelkie plamy od jedzenia również bezproblemowo usuniemy. Ponadto fototapeta może być świetną dekoracją związaną z kuchenną tematyką, dzięki czemu chętniej będziemy przebywać w kuchni i oddawać się gotowaniu.

Jeśli do pokoju dziecięcego wybierzemy fototapetę z ciekawym wzorem, to będzie ona działać pobudzająco na wyobraźnię maluchów, a w pokoju dla nieco starszych dzieci, może ona być związana z ich zainteresowaniami, co na pewno wpłynie pozytywnie na ich odbiór tego wnętrza. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym ponieważ fototapety świetnie się sprawdzą też pod względami praktycznymi. Można z nich zmywać plamy, czy też rysunki dzieci, a nadruki wciąż pozostaną żywe.

Fototapeta w salonie ma przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Jeżeli chcemy nadać wnętrzu nieco awangardy lub po prostu je odświeżyć, jest to doskonały wybór. Wybierając ładny wzór nie potrzebujemy już więcej ozdób ponieważ sama fototapeta będzie ozdobą, a dodawanie kolejnych dekoracji np. plakatów lub obrazów będzie już przeładowywaniem.

Artykuł napisano dzięki materiałom ze strony https://www.dekowizja.pl. Serwis Dekowizja zajmuje się profesjonalną produkcją najwyższej jakości fototapet, a także oferuje ogromny wybór wzorów, kolorów oraz rozmiarów.

Dudek@e-oko.com