Grzejniki – o czym pamiętać przy wyborze?

Pomimo tego, że grzejniki są dzisiaj najpopularniejszym sposobem rozprowadzenia ciepła we wszystkich domach i mieszkaniach, to rzadko kiedy przywiązujemy specjalną uwagę co do kwestii ich wyboru kierując się przeważnie wyłącznie ich wyglądem i estetyką. Czym może jednak skutkować zły wybór grzejnika? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze? Czy późniejsza wymiana grzejnika jest bezproblemowa?

Już na samym początku rozważań należy wyraźnie podkreślić, że chociaż niemal każdy deweloper oferuje obecnie mieszkania do samodzielnego wykończenia, to jednocześnie są one od razu wyposażone w podstawowe grzejniki. Z jednej strony jest to ukłon w stronę kupującego, który teoretycznie nie musi się już martwić o ten element infrastruktury. Warto mieć jednak na uwadze to, że w ten sposób pozbawiamy się nie tylko wyboru ich kształtu czy też technologii wykonania, ale również musimy ufać deweloperowi, że policzył rzeczywiste parametry wymaganych grzejników dla danych pomieszczeń.

Co w przypadku zastosowania nieodpowiednich grzejników?


Co jednak grozi nam w przypadku zastosowania nieodpowiednich grzejników, tj. grzejników niewystarczających do danego pomieszczenia bądź też o zbyt dużej mocy (czyli de facto powierzchni grzewczej)? O ile w drugim przypadku będzie to skutkowało koniecznością po prostu przykręcenia pożądanej temperatury na termostacie urządzenia, tak w pierwszym przypadku może okazać się, że nasze pomieszczenia są podczas zimy niedogrzane. Przełożyć się może to nie tylko na nasze samopoczucie i zdrowie, ale również na kondycję murów, które mogą po prostu przemarznąć!

Estetyka


Wybierając grzejniki do domu czy mieszkania nie powinniśmy pomijać również kwestii ich estetyki. Co prawda żeliwne grzejniki żebrowe są dzisiaj niemal niespotykane w sklepach i nikt ich nie stosuje, to jednak na rynku są dostępne różne rodzaje grzejników – począwszy od grzejników panelowych, a skończywszy na grzejnikach rurowych. Warto mieć jednak na uwadze, że im grzejnik bardziej designerski i zaawansowany technologicznie, tym będzie on droższy. Jednym z podstawowych, a zarazem sprawdzających się w niemal wszystkich przypadkach wybór, jest wybór grzejników panelowych – jak pokazują tendencje na rynku w ostatnich latach, to właśnie one cieszą się największym zaufaniem budujących domy i mieszkania.

Dlaczego grzejniki panelowe są dobrym wyborem?


Zacząć należy od tego, że grzejniki panelowe są obecnie dostępne niemal we wszystkich sklepach zajmujących się stricte systemami grzewczymi i hydrauliką, jak również w niemal każdym markecie budowlanym typu OBI, Castorama czy Praktiker – możemy bez większych problemów je pooglądać nie wybierając towaru wyłącznie na podstawie katalogu. Panelowe kaloryfery są zarazem rozwiązaniem grzewczym, które jest niemal bezobsługowe i łatwe w utrzymaniu czystości – nasza praca ogranicza się do systematycznego przecierania płaskich powierzchni z kurzu i ustawienia żądanej temperatury na termostacie.

Podsumowując, przed wprowadzeniem się do danego mieszkania czy domu warto dokładnie sprawdzić wielkość i moc zastosowanych grzejników. Późniejsza wymiana grzejników może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia nawet gruntownego remontu wszystkich wnętrz!

Grzejniki do domu kupisz w sklepie https://1lazienka.pl/category/ogrzewanie-grzejniki-panelowe.

Dudek@e-oko.com