Eventy dla dzieci a rozwój

Impreza kojarzy się z beztroską zabawą, której jedyną wartość stanowi rozrywka i relaks. Wprawdzie są to wielkie wartości, zwłaszcza w dobie wiecznego zapracowania, jednak zwyczajowo nie przypisuje się przyjęciom i zabawie żadnej wielkiej mocy rozwojowej. A jednak dzieci mogą bardzo skorzystać, biorąc udział w eventach.

Eventy dla dzieci z przesłaniem

Coraz częściej organizuje się dla dzieci wydarzenia, które oprócz charakteru rozrywkowego mają również drugie, edukacyjne znaczenie. Poprowadzone przez miłego, kontaktowego animatora zajęcia mogą wiele wnieść do rozwoju lub wiedzy dziecka, a nawet ukształtować w nim nowe zainteresowania na przyszłość.

Eventy dla dzieci w muzeum, skansenie, wiosce indiańskiej lub galerii sztuki organizowane są coraz częściej, Wzrasta zrozumienie dla dziecięcej ciekawości świata i potrzeby dowiadywania się nowych rzeczy. Takie wydarzenia koordynowane i prowadzone są przez osoby posiadające cierpliwość i podejście do najmłodszych, a także umiejętnie przekazujące im wiedzę.

Ruch to zdrowie

Dobrym sposobem na spędzenie wolnego weekendu i zarazem wyrobienie w dziecku zdrowego nawyku są sportowe eventy dla dzieci. Takie imprezy pozwalają dziecku poczuć ducha sportowej rywalizacji i współpracy, a także polubić aktywność fizyczną, która jest niezwykle ważna dla zdrowia przez całe życie. Często zajęcia wychowania fizycznego nie spełniają tej funkcji, warto więc zadbać, żeby dziecko miało kontakt ze sportem poza szkołą.

Oczywiście jeśli rodzicom zależy, żeby dziecko polubiło aktywny tryb życia, powinni sami przekazać mu wzór – na przykład aktywnie uczestnicząc z nim w rodzinnych konkurencjach i angażując się w różne formy sportowego spędzania czasu w zamian za siedzenie na trybunach i oglądanie dziecka uprawiającego sport. Taki wzór bardzo wiele daje.

Nauka… odpoczywania

W naszych czasach pracoholizm i poczucie ciągłej potrzeby wykonywania obowiązków są powszechne. Odpoczywanie to raczej mit, a rzeczywisty odpoczynek przywodzi na myśl lenistwo, co wiąże się z niepokojem o byt rodziny i rozwój osobisty. Oczywiście pracowitość to wielka wartość, jednak niestety, brak odpoczynku ma daleko idące skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dlatego też warto uczyć dzieci od najmłodszy lat, że odpoczynek jest potrzebną częścią każdego życia. Najlepiej zrobić to przez modelowanie – wraz z dzieckiem uczestniczyć w eventach dla dzieci oraz różnych innych formach zabawy i wypoczynku – i w całości poświęcać się zabawie, zamiast ukradkiem odpisywać na zaległe maile.

Tekst powstał we współpracy z Uniwersytetem rozwoju

Dudek@e-oko.com