Ekologiczny dom – zadbaj o środowisko wokół siebie!

Ekologia stanowi obecnie jeden z najczęściej podnoszonych tematów w szkołach, zakładach pracy. Ekologiczna postawa jest nie tylko modna – jest w gruncie rzeczy wymagana! Już dzieci w przedszkolach zaznajamiane są z zasadami ekologicznego życia: uczy się je o konsekwencjach pozostawiania śmieci na trawie, w lasach. Ważne jest, aby zasady ekologii panowały w każdym domu. Jak w prosty sposób chronić nasze środowisko? Oto kilka wskazówek!

Pierwszym krokiem jest segregacja śmieci – do niedawna zwyczaj ten był obowiązkiem wyłącznie mieszkańców domów jednorodzinnych. Obecnie również mieszkańcy osiedli blokowych mogą samodzielnie segregować swoje śmieci. Wszystko za sprawą specjalnych kontenerów, które ustawiane są przy ogólnodostępnych śmietnikach. Pojemniki przeznaczone są na szkło, papier, plastik. Pojemniki takie pozwalają na odzyskiwanie surowców i ich ponowne wykorzystanie.
W gospodarstwie domowym powinniśmy pamiętać również o zmniejszeniu ilości zbędnych i szkodliwych przedmiotów. Najlepszym przykładem są oczywiście plastikowe torebki, które zazwyczaj bezwiednie zabieramy ze sklepów. Zamiast nich warto mieć w domu 2-3 torby na zakupy wykonane z materiałów tekstylnych.

Minimalizowanie ilości szkodliwych ścieków

W coraz większej ilości domów jednorodzinnych montowane są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tworzone są one przez firmy specjalizujące się w takich produktach jak zbiorniki magazynowe czy pożarowe. Ich zadaniem jest wielokrotne filtrowanie zanieczyszczeń, aby do gleby przedostawała się jedynie minimalna ilość toksyn. Takie oczyszczalnie świetnie sprawdzają się w domach na terenach nieuzbrojonych, jak również w domkach letniskowych, np. w górach. Obsługa zbiorników nie jest trudna – konieczne jest jedynie ich konserwacja.
Zbiorniki są odpowiednio zabezpieczane przed ingerencją osób trzecich.

Dudek@e-oko.com