Ekologiczny dom – jakie elementy są w nim niezbędne?

O ekologii mówi się coraz więcej – rozmowy te dotyczą nie tylko konieczności większej kontroli wielkich koncernów przemysłowych. Ekologia coraz śmielej wkracza w nasze codzienne życie i sprawia, że zmieniamy nasze nawyki – wszystko po to, aby lepiej chronić przyrodę i naturalne środowisko wokół nas. Jakie zagadnienia powinny być nam bliskie? Jak sprawić, aby nasz dom stał się naprawdę ekologiczny?

Oszczędność prądu, wody

Podstawowym problemem w dzisiejszych czasach jest nadmierne marnotrawienie energii oraz wody. Problem ten dotyczy każdego z nas i może objawiać się w najzwyklejszych, codziennych czynnościach. Kiedy podczas mycia zębów nie zakręcamy wody jesteśmy w stanie zwiększyć nasze rachunki za wodę o ok. 50 zł! Podobnie jest z prądem – zapalone światła w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta, to kolejne dodatkowe koszty.
Warto o tych problemach rozmawiać przede wszystkim z dziećmi – one powinny rozumieć, jak ważne jest chronienie wody, przyrody, wyrzucanie śmieci w odpowiednie pojemniki.

Śmieci są kolejnym problemem – mieszkańcy domów jednorodzinnych są niejako zmuszani do segregacji odpadów, w przypadku mieszkańców bloków jest to dobrowolne (a odpowiednie kontenery są ustawianie przy śmietnikach). Powinniśmy być świadomi tego, jak działa recykling oraz co może nam dać. Z dziećmi rozmawiajmy przede wszystkim o tym, jak istotne jest zachowanie czystości środowiska i jak śmieci mogą wpływać na zdrowie i życie roślin czy zwierząt.
W domach nie powinno zabraknąć również ekologicznych torebek – zastępują one plastikowe siatki i worki, których czas rozkładu liczony jest w tysiącach lat. Ekologiczne torebki tworzone są przede wszystkim z papieru, który po wykorzystaniu może zostać poddany recyklingowi. Takie działania z pewnością przyczynią się do polepszenia stanu środowiska naturalnego.

Dudek@e-oko.com