Dzięki kołom podporowym poradzisz sobie z manewrowaniem przyczepą jednoosiową

Korzystanie z przyczepy, zwłaszcza gdy posiada ona wyłącznie jedną oś, bywa problematyczne. Balansowanie podczas załadunku i rozładunku może stanowić wyzwanie, jeśli nie mamy nikogo do pomocy. Jak poradzić sobie z ustabilizowaniem przyczepy za pomocą koła podporowego?

Sterowanie przyczepą

Najczęściej spotykanym rodzajem przyczepy są małe, jednoosiowe modele przeznaczone do transportu niewielkich ładunków, niewielkie dwukołowe betoniarki czy też przyczepy kempingowe dla standardowej trzy-czteroosobowej rodziny, również na jednej osi. Wszystkie te konstrukcje łączy jedna kwestia – nie mogą one stać samodzielnie.

Ten problem wiąże się również z ograniczoną możliwością manewrowania przyczepą, ponieważ po odłączeniu jej od pojazdu walczymy nie tylko z jej ciężarem i oporem toczenia, ale również grawitacją, która nieubłaganie ciągnie przyczepę do ziemi. O ile jest pusta, damy radę samodzielnie ją utrzymać i pociągnąć, ale z ładunkiem to już kłopot.

Koła podporowe do przyczep

Ciekawym i znacznie zwiększającym mobilność przyczepy – w porównaniu do stawiania jej dyszlem na cegłach – rozwiązaniem jest montaż koła lub kół podporowych, które eliminują dwa wspomniane ograniczenia: przyczepa stabilnie stoi w poziomie, a także jej ciężar rozkłada się na inne rejony, dzięki czemu nasza siła jest równoważona jedynie przez opory toczenia i masę przyczepy.

Użycie kół podporowych firmy https://unitrailer.pl/pol_m_Kola-podporowe-i-podpory-153.html pozwala też na załadunek i rozładunek, a także postój przyczepy wszędzie tam, gdzie musi ona zostać odłączona od pojazdu ze względu na niedostępne dla samochodu rejony czy potrzebę wjechania nią do pomieszczenia. Małe koło z przodu znakomicie też wpływa na możliwości zakręcania przyczepą czy nawracania bez potrzeby używania dużej siły.

Rodzaje kół podporowych

Na rynku dostępne są przeróżne modele, które możemy dobrać bezpośrednio do naszych potrzeb. Znajdziemy koła podporowe o określonej nośności (oczywiście ten wymiar określony jest dla samego koła, ciężar przyczepy rozkłada się również na jej własną oś), z dołączonym hamulcem czy o regulowanej wysokości wysięgnika, na którym zamontowane jest samo koło.

Zależnie od nacisku możemy zdecydować się na koło pojedyncze lub podwójne, z oponą lub w pełni stalowe, choć to ma dość ograniczone zastosowanie i dużą masę własną, przez co przydaje się głównie do maszyn rolniczych czy sprzętów budowlanych jak mała betoniarka. Najprostsze aluminiowe konstrukcje do codziennego użytku znajdziemy w każdym sklepie motoryzacyjnym i z pewnością nadadzą się do typowych mniejszych przyczep.

Dudek@e-oko.com

https://opentstreetmap.org/podzial-majatku-po-rozwodzie-co-trzeba-wiedziec/ https://datasolutions.com.pl/rozpoznawalny-znak-jakosci/ https://aavamobile.pl/kto-moze-skorzystac-na-iso-9001/