Drukarka laserowa czy atramentowa?

Drukarka nie jest już dziś drogim lub trudno dostępnym sprzętem. Znajduje się w niemalże każdym gospodarstwie domowym. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór różnych rodzajów maszyn drukujących. Obecnie dwa najbardziej popularne rodzaje to drukarka atramentowa i drukarka laserowa. Którą lepiej wybrać do swojego domu i nad czym powinniśmy zastanowić się przed podjęciem tej decyzji?

Obrazy czy teksty?

Przede wszystkim, przemyślmy, jakiego rodzaju wydruki są nam potrzebne najczęściej. Drukujemy wysokiej jakości zdjęcia na papierze fotograficznym czy głównie dokumenty? Często potrzebne są nam obrazy z internetu czy większość naszych wydruków to teksty?
Odpowiedź na pytanie, czy potrzebujemy drukarki głównie do uzyskiwania tekstów czy do obrazów jest kluczowa i znacznie pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj sprzętu. Drukarki atramentowe lepiej bowiem nadają się do drukowania obrazów. Drukarki laserowe natomiast szybko, sprawnie i tanio wydrukują teksty.

Szybkość

Kolejną rzeczą, nad którą musimy się zastanowić jest to, jakie mamy przyzwyczajenia dotyczące drukowania. Kilka razy w ciągu dnia siadamy do komputera, żeby szybko wydrukować jedną kartkę? A może zbieramy potrzebne pliki przez pewien czas, aby później zrobić wydruki za jednym zamachem?
Warto ten temat przemyśleć, ponieważ te dwa rodzaje drukarek różnią się nieco szybkością w różnych trybach pracy. Drukarka atramentowa rozpoczyna drukowanie praktycznie od razu, kiedy tylko wciśniemy przycisk „drukuj”. Szybko możemy więc uzyskać wydruk pojedynczej strony.
Natomiast drukarka laserowa musi się najpierw nieco rozgrzać. Trwa to chwilę, więc najbardziej praktycznie jest drukować na niej większą ilość stron. Kiedy się bowiem już rozgrzeje, szybkość drukowania jest duża.

Koszty

Zazwyczaj to drukarka laserowa jest droższa niż atramentowa. W utrzymaniu zwykle taniej wychodzi jednak laserówka.
Jest to spowodowane dość wysokimi cenami tuszy do drukarek atramentowych i koniecznością częstego ich wymieniania. Użytkownicy szukają więc możliwości zaoszczędzenia nieco na tym produkcie. Na rynku znajduje się wiele tańszych zamienników oryginalnych tuszy. Producenci drukarek ich jednak nie polecają. Aby sprzęt działał optymalnie, należy stosować tusz canon dedykowany specjalnie do niego, na przykład tusz Canon do drukarki firmy Canon. Daje nam to gwarancję wysokiej jakości wydruków, a także zapewnienie producenta, że sprzęt powinien posłużyć nam dłużej, przynajmniej do końca okresu gwarancji. Nie zawsze warto więc oszczędzać na tuszu. Tusz Canon cieszy się dobrą opinią wśród klientów, mimo że nie należy do najtańszych.

Dudek@e-oko.com

http://passittotheleft.org/akcesoria-dla-konia-ktore-okaza-sie-niezbedne/ https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-kurs-na-prawo-jazdy/ https://calganx.net/certyfikacja-iso-14001-do-wprowadzenia/