Dlaczego warto sięgać po chrzan tarty? Niezwykłe właściwości zdrowotne jednego z ulubionych dodatków do dań

Chrzan tarty to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie wielkanocnego stołu. Kojarzony głównie z Wielkanocą, coraz częściej występuje jednak również w naszym codziennym menu. Zdrowy, pobudzający, intensywny w smaku – dlaczego jeszcze warto sięgać po chrzan i jak go przygotować, żeby zafundować naszemu podniebieniu prawdziwą ucztę?

Właściwości zdrowotne chrzanu


Po chrzan tarty sięgamy głównie dla smaku. Uważamy, że doskonale podkreśla smak innych potraw i nadaje im wyrazu. Warto jednakże wiedzieć, że spożywając chrzan, oprócz niezwykłych właściwości smakowych, korzystnie wpływamy także na swoje zdrowie.

Chrzan od bardzo dawna stosowany jest jako środek leczniczy na wiele dolegliwości. Przede wszystkim chrzan zaliczany jest do naturalnych antybiotyków, które wspomagają walkę z różnego rodzaju infekcjami, zwłaszcza przeziębieniem. Łyżeczka chrzanu tartego pomaga pozbyć się kataru i kaszlu oraz oczyścić zatoki. Oprócz tego chrzan świetnie sprawdza się jako środek pomagający pozbyć się bólów reumatycznych oraz łamania w kręgosłupie.

Działanie przeciwnowotworowe


Naukowcy są jednak zgodni co do faktu, że najważniejszą właściwością chrzanu jest działanie antynowotworowe. Chrzan wspomaga oczyszczanie organizmu i zapobiega powstawaniu komórek rakowych.

Doskonale działa jako środek zmniejszający ryzyko zachorowania na nowotwór, zwłaszcza przełyku i żołądka.

Do czego stosować chrzan tarty w kuchni?


Jeśli prześledzimy historię pojawienia się chrzanu w naszej kuchni, szybko dowiemy się, że ten początkowo służył jedynie jako konserwant do żywności, głównie mięs. Dopiero później chrzan pojawił się na naszych stołach jako smaczny dodatek do innych dań. Jego rolą stało się głównie doprawienie, podkreślenie smaku i wyciągnięcie z potraw mocniejszego, intensywniejszego aromatu.

Chrzan dodawany jest obecnie do zup, różnego rodzaju dań kuchni polskiej, jedzony z wędliną czy jajkiem. Obowiązkowo pojawia się na naszych stołach w trakcie Wielkanocy, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niego dnia – chrzan tarty nakładają na kanapkę czy wędlinę w celu podkreślenia ich smaku.

Chrzan tarty znaleźć można w Sklepie Vitapol

Dudek@e-oko.com

https://dylanferrandis.com/jazda-konna-sposobem-na-zdrowy-umysl-i-cialo/ https://musicfm.org/spodnie-do-jazdy-konnej-jaki-model-wybrac/ https://musicfm.org/angielski-dla-firm-online/