Dlaczego światło w pomieszczeniach jest tak ważne?

Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest kluczowe do tego, aby móc pracować, przygotowywać posiłki, uczyć się, wykonywać obowiązki domowe. Niestety, coraz częściej Polacy stawiają przede wszystkim na wygląd konkretnych rozwiązań niż na ich faktyczną funkcjonalność. W efekcie w mieszkaniach pojawiają się wymyślne lampy, które jednak nie dają wystarczającej ilości światła wieczorami. To nie jedyny problem!

Co musimy wiedzieć o naturalnym świetle dziennym?

Okuliści nie mają wątpliwości: najlepsze dla naszego wzroku jest naturalne oświetlenie dzienne. Światło dnia nie podrażnia oczu, pozwala na wykonywanie codziennych czynności. Jego ilość w pomieszczeniach powinna być jak największa. Na szczęście Polacy coraz częściej stawiają na naturalne oświetlenie rezygnując z ciężkich firan, kotar, zasłon. Zamiast nich w oknach instalowane są wygodne rolety, które w zależności od potrzeby można zasłaniać od góry lub z dołu.

Nie mniej istotne są dobrze dobrane okna. Oczywiście najlepsze byłyby panoramiczne, pozwalające na wpadanie dużej ilości naturalnego światła do pomieszczenia i zapewniające wspaniałe widoki. Wiele osób obawia się, że tego rodzaju okna będą sprzyjać wychładzaniu wnętrza. Nic bardziej mylnego – przekonują o tym specjaliści ze sklepu oknar-wroclaw.pl, którzy podpowiadają, że okna pasywne posiadają kilka szyb, dzięki czemu jeszcze lepiej zachowują ciepło wewnątrz pomieszczeń.

Co z oświetleniem sztucznym?

Kiedy zapada zmrok zapalamy lampy – to naturalne. Zadbajmy jednak o to, aby faktycznie oświetlały nam one pomieszczenia, a nie tylko ich skrawek. Unikajmy obszernych żyrandoli o mlecznych barwach – są one półprzepuszczalne, przez co pomieszczenie jest zaciemnione. Znacznie lepszym wyborem są lampy halogenowe o nowoczesnym designie. Dodatkowo wiele z nich posiada kilka punktów świetlnych, a każdy z nich możemy skierować w dowolnym kierunku.

Dudek@e-oko.com

https://sseinc.org/wyjatkowe-meble-ogrodowe-co-wybrac/ https://mcauliffeart.org/co-zrobic-gdy-adwokat-nie-wywiazuje-sie-z-umowy/ https://beesafe.pl/wydzial-komunikacji/lancut/