Dlaczego domy drewniane są coraz popularniejsze w Polsce?
Osoby pragnące wybudować własny dom i poszukujące inspiracji odnośnie technologii coraz częściej natykają się na firmy oferujące możliwość wybudowania całorocznego domu drewnianego. Tego rodzaju budownictwo faktycznie staje się coraz popularniejsze w Polsce. Powodami są: krótki czas budowy oraz niska cena. Czy budowa domu drewnianego to dobra inwestycja? Co warto o nich wiedzieć?
Dom drewniany – blisko natury!
Głównym budulcem domu drewnianego jest oczywiście lite drewno. Jest ono pozyskiwane z dorosłych drzew, spełniających bardzo rygorystyczne normy. Zastosowanie drewna jako głównego budulca pozwala nie tylko na skrócenie czasu budowy, ale również rozpoczęcie jej dowolnym momencie roku, również jesienią czy zimą. Jedynym elementem murowanym są fundamenty. Kolejne elementy domu są łączone ze sobą. Wiele osób zastanawia się, jak taki dom utrzymuje ciepło. Okazuje się, że ściany są wypełnione nie tylko folią wiatrową, ale również elementami takimi jak wełna dociepleniowa. Dokładny opis zawartości ścian znaleźć można w dokładnych specyfikacjach oferowanych obiektów. Ważny jest także czas budowy domu – w przypadku domów w stanie surowym to ok. 2-4 miesięcy!
Cena – czy faktycznie taniej?
Jednym z najważniejszych zagadnień związanych z domem drewnianym jest jego cena. Szacuje się, że koszt budowy takiego domu jest niższy w stosunku do budowy domu murowanego o 30-35%. Tanie projekty domów drewnianych zakładają najniższy koszt budowy na ok. 170 tyś. złotych. W tej cenie możemy spodziewać się domu parterowego o powierzchni użytkowej ok. 65-70 metrów kwadratowych. Wraz z podwyższaniem metrażu ceny idą w górę. Profesjonalne firmy mogą również zaoferować kilkustopniowe wykończenie wnętra domu: od podstaw (stworzenie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych), aż po malowanie czy kafelkowanie.