Dieta młodego sportowca – jak powinna wyglądać?

Wielką role w planowaniu kariery piłkarza będzie odgrywała dieta, którą taki młody sportowiec powinien wdrożyć do swojego życia, o ile zależy mu na zachowaniu kondycji i jak najlepszego samopoczucia.

Wiele młodych osób stwierdza po pewnym czasie, że meczyki na żywo w internecie to za mało i chce zacząć trenować piłkę nożną. Niemniej jednak, czasami sama pasja to za mało, aby stać się najlepszym, bowiem potrzeba wielu lat nieustannego treningu i wyrzeczeń.

Warto tutaj od razu zauważyć, że dziecko będzie miało zupełnie inne potrzeby niż dorosły, dlatego też tak ważne jest, aby zapewnić mu absolutnie jak najlepsze składniki odżywcze, które dadzą mu energię.

Czym charakteryzuje się prawidłowa dieta?

Przede wszystkim należy skupić się na tym, aby dieta była zbilansowana i odpowiednio skomponowana. To znaczy, że nie możesz zapominać i prawidłowej podaży tłuszczy, węglowodanów oraz białka. Do tego należy zadbać o witaminy i minerały, które najlepiej dostarczać w postaci warzyw i owoców.

Jeśli chodzi o jakąkolwiek dodatkową suplementację, to należy ją stosować dopiero wtedy, kiedy nie można zapewnić podaży wszystkich składników odżywczych z jedzenia.

Czy warto bać się węglowodanów?

Wiele osób boi się węglowodanów, ponieważ w ich opinii tuczą i powodują wzrost tkanki tłuszczowej. Oczywiście jest to nieprawda, bowiem zdrowe i nieprzetworzone jedzenie czegoś takiego nie będzie nam powodowało, oczywiście w odpowiednich ilościach. Jeśli mówimy o węglowodanach, które pochodzą typowo z czekolady, czy batoników, to faktycznie nie są one najlepszą opcją dla dziecka. Od czasu do czasu jak najbardziej można zjeść, byleby nie przesadzać. Źródłami węglowodanów mogą być m.in. płatki owsiane, ryż, kasze, miód, banany itd.

Tak samo nie trzeba bać się tłuszczy, które w naszym organizmie odgrywają bardzo ważną rolę i pozwalają się mu jeszcze lepiej rozwijać. Najlepiej, jeśli będą one pokrywały około 30% całego zapotrzebowania energetycznego.

We wszystkim będzie się liczyła również odpowiednia podaż białka. To ono zapewnia organizmowi jak najlepszą sprawność i reguluje wiele procesów, które zachodzą między innymi w budowaniu mięśni i mocniejszych kości. Również układ odpornościowy zyskuje na tym składniku, więc jak widać, zdecydowanie warto byłoby go wdrożyć do codziennej diety młodego sportowca.

Dudek@e-oko.com