Dbanie o mieszkanie

Dom dla wielu ludzi jest schronieniem, do którego lubią wracać, zwłaszcza po ciężkim dniu pracy. Warto więc zadbać o to, aby był on miejscem czystym, przyjemnym i zadbanym. Na co powinniśmy zwrócić uwagę troszcząc się o nasze mieszkanie?

Podkładki pod meble

Niektóre meble przesuwamy tylko wtedy, kiedy zmieniamy aranżację pomieszczenia. Inne ulegają przemieszczeniu niemalże codziennie, na przykład kanapa, którą używamy również jako łóżko i ścielimy. Szuranie ciężkimi meblami może prowadzić do uszkodzenia podłogi. Istnieje jednak łatwy i tani sposób, aby tego uniknąć. Inwestycja w specjalne podkładki pod meble Maximat nie jest kosztowna, a zaoszczędzi nam remontu parkietu za kilka lat. Podkładki te często wykonane są z filcu albo innego materiału, który podklejamy pod mebel. Dzięki nim podłoga będzie bezpieczna.

Regularne sprzątanie

Aby czuć się dobrze i przyjemnie w swoich czterech kątach na pewno warto zadbać też o to, aby było w nich zwyczajnie czysto. Warto jak najszybciej wyrobić sobie pewne nawyki związane ze sprzątaniem. Niewiele osób lubi czynności takie jak mycie kabiny prysznicowej czy odkurzanie. Na myśl o trzygodzinnym sobotnim maratonie sprzątania niektórym robi się wręcz słabo. Dobrym pomysłem jest zatem podzielenie sprzątania na małe części, poprzez ustalenie odpowiedniego planu. W ten sposób na przykład poniedziałek może być dniem sprzątania łazienki, wtorek czyszczenia szafek kuchennych, a środa dniem prania. Piętnaście minut dziennie – często właśnie tyle wystarczy poświęcić, aby dom był czysty, a my niespecjalnie zmęczeni wielkim sprzątaniem.

Odświeżenie

Właściwie każdy dom czy mieszkanie co jakiś czas wymaga drobnych napraw, remontów czy po prostu lekkiego odświeżenia. Nie warto odkładać tego w nieskończoność, aby ewentualne rzeczy do poprawy nie urosły do remontu wielkich rozmiarów.

Wiele drobnych prac możemy wykonać samodzielnie, bez potrzeby angażowania profesjonalnej ekipy remontowej. Należy do nich na przykład pomalowanie ścian, które powinno się odbywać raz na kilka lat, zwłaszcza w przypadku jasnych kolorów, które łatwo szarzeją czy się brudzą. Wystarczą farba, pędzle, wałki i folia zabezpieczająca meble i podłogę, aby w ciągu jednego weekendu odświeżyć wygląd pokoju. Czasem taka mała zmiana jak inny kolor na ścianach całkowicie odmienia charakter całego pomieszczenia. Jeśli więc jesteśmy znudzeni naszymi czterema ścianami, dobrze jest zdecydować się na taki drobny zabieg – bardzo możliwe, że będzie on naprawdę korzystną zmianą w mieszkaniu.

Dudek@e-oko.com