Czym się różni dom pasywny od energooszczędnego?

Tanie domy energooszczedne od niedawna zaczęły gościć w wielu polskich miastach i wioskach. Zastępują one budynki pasywne, dziś uważane za starodawne i niezbyt praktyczne. Różnice występujące między tymi dwoma typami obiektów są kolosalne. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają cech wspólnych.

Różnice w projekcie

Charakterystyczną cechą domów pasywnych są jedno- bądź dwuspadowe dachy. Brak ich w budynkach energooszczędnych, które muszą mieć jak najprostszą konstrukcję, niezawierającą praktycznie żadnych załamań.

Oba typy domów od lat budowane są na planie prostokąta. Tanie domy energooszczędne posiadają jednak zwykle kształty geometryczne i bardzo proste, podczas gdy te pasywne nieraz charakteryzują się dość nietypowym wyglądem zewnętrznym.

Wspólną cechą domu pasywnego i energooszczędnego zawsze będzie układ pomieszczeń. Zawsze w projektach domów mieszkalnych pomieszczenia gospodarcze umieszcza się od strony północnej.

Wykonanie

Jeśli chodzi o sprawy związane z samym wykonaniem budynków, w obu przypadkach wyglądają one dość podobnie. I domy pasywne, i domy energooszczędne można bowiem wznosić na wiele sposobów.

Mimo tego, iż z założenia dom pasywny nie musi być wcale energooszczędny, nawet w nim (identycznie jak w domu energooszczędnym) zazwyczaj nie znajdzie się zbyt wielu mostków termicznych. Prowadzą one do zużycia ogromnej ilości ciepła, dlatego każdy wykonawca budynku postara się je wyeliminować.

Każdy budynek mieszkalny, niezależnie od swojego rodzaju, powinien być też jak najbardziej szczelny. Szczelność zależy z kolei od systemów wentylacyjnych, dlatego koniecznie należy jak najlepiej dopasować je do domu, by nie stał się on nieenergooszczędnym miejscem.

Metody ogrzewania

W tanich domach energooszczędnych ciepło uzyskuje się przy pomocy bardzo nowoczesnych urządzeń – m.in. pomp ciepła czy kotłów kondensacyjnych. Na pewno sprawdzają się one znacznie lepiej od instalacji mechanicznej stosowanej w budynkach pasywnych.

Źródłem ciepła dla domów pasywnych może być nawet energia emitowana przez samych domowników. W pewnym sensie jest to metoda energooszczędna.

I tanie domy energooszczedne, i droższe domy pasywne powinny wykorzystywać specjalne systemy wentylacyjne pozwalające na odzyskiwanie ciepła. Dzięki nim na dłuższą metę można sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER

Dudek@e-oko.com