Czym różni się klej do gazobetonu od zwykłej zaprawy?
Wydawać by się mogło, że w temacie murowania dawno wymyślono już wszystko. Wytrzymałą zaprawę murarską nawet wielu amatorów z powodzeniem może zrobić z podstawowych składników. I będzie ona trzymać na przysłowiowy mur beton.
Jednak klej do suporeksu to już zupełnie inna jakość i parametry produktu. Praktycznie nie jest możliwe stworzenie takiej mieszanki w domu, a wszelkie próby nie mają ekonomicznego uzasadnia.
Klej do gazobetonu
zawiera między innymi wodę, cement oraz kruszywo. Skład przypomina zatem klasyczną zaprawę murarską, jednak na tym podobieństwa się kończą.
Kluczową różnicą okazuje się końcowa jakość produktu. Zaprawę murarską dobrze jest nakładać grubą warstwą, aby zniwelować nierówności powierzchni cegieł czy zwyczajnych pustaków. Dzięki temu przy okazji zapewnia się dużą wytrzymałość spoiny.
Ale bloczki z betonu komórkowego są idealnie gładkie i równe. Do ich trwałego zespolenia wystarczy warstwa o grubości zaledwie kilku milimetrów. Wytrzymałość w takich warunkach zapewni tylko dobry klej do suporeksu Cena w tym przypadku bardzo często jest wyznacznikiem jakości.
Zaprawa cienkowarstwowa
jak inaczej nazywa się czasami klej do gazobetonu, różni się od tradycyjnej głównie granulacją wszystkich składników. Piasek w klasycznej zaprawie uniemożliwia uzyskanie super cienkiej i zarazem wytrzymałej warstwy spoiny.
Tymczasem w składzie kleju do suporeksu znajdziemy nie tylko bardzo rozdrobnione kruszywo, lecz również specjalnie opracowane wypełniacze i modyfikatory, które polepszają wytrzymałość. To specjalistyczna chemia budowlana i wbrew pozorom zaawansowany technologicznie produkt.
Klej do suporeksu cena
zawsze będzie większa, niż w przypadku zwykłej zaprawy. Mają na nią wpływ zarówno specjalne składniki, jak i technologia wytwarzania. Koszty podnoszą również uzyskanie atestów, czy certyfikacja w niezależnych laboratoriach.
Najlepsi producenci klejów do betonu komórkowego są w stanie zapewnić doskonałą powtarzalność swoich produktów. Jest to bardzo ważne, bowiem w przypadku tanich klejów z supermarketów nierzadko zdarza się, że worki z jednej palety rozrabiają się, rozprowadzają i wiążą zupełnie inaczej, niż pozostałe.
Warto zatem wybrać towar sprawdzony, dostępny na rynku od lat. Najlepiej taki klej do gazobetonu, którego producent cieszy się uznaniem wielu klientów.