Czy na pewno wiesz, dlaczego warto dbać o zabytki?

Sztuka pokazuje codzienne życie mieszkańców danej epoki, przedstawia ich problemy oraz zainteresowania. Jest nieocenionym źródłem historycznym, z którego czerpiemy ogromną wiedzę i wykorzystujemy ją każdego dnia. Dlatego powinniśmy dbać o zabytki oraz uważnie je chronić. Oto kilka wskazówek, które pomogą zachować dzieła sztuki w idealnym stanie!

Odnawiaj zamiast wyrzucać

Przeprowadzasz się do nowego mieszkania, w którym zostało trochę rzeczy po poprzednich właścicielach? A może robisz porządki w piwnicy, w której znajduje się kilka pudeł z zakurzonymi obrazami albo figurkami? Zanim zdecydujesz się wyrzucić te wszystkie rzeczy do kosza, poświęć chwilę, żeby dokładnie się im przyjrzeć. Bardzo możliwe, że któryś z obrazów liczy kilkaset lat, a zniszczone na pierwszy rzut oka rzeźby mogą okazać się idealną ozdobą nowego wnętrza. Wystarczy zadbać o ich odnowienie. Konserwacja dzieł sztuki potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Nawet zniszczone i bardzo zakurzone płótna będą wyglądały jak nowe, jeśli ich restauracji podejmie się prawdziwy profesjonalista.

Konserwatorzy zabytków to zazwyczaj osoby bardzo dobrze wykształcone. Delikatnie oczyszczają przedmioty z kurzu i innych zabrudzeń, które gromadziły się na nich przez długie lata. Niekiedy stosują specjalistyczne środki chemiczne, szczególnie w przypadkach, gdy obraz albo rzeźba w przeszłości były źle odrestaurowane i nie prezentują się przez to najlepiej. Konserwacja dzieł sztuki to niekiedy żmudne zajęcie, które wymaga sporych pokładów cierpliwości oraz pełnego skupienia. Dlatego jeśli decydujesz się na odnowienie jakiegoś obiektu, powinieneś wybrać prawdziwego profesjonalistę.

Miej oczy dookoła głowy

Niektóre osoby nie dbają o zabytki, ponieważ nawet nie wiedzą, że mogą się one znajdować na ich posesji. Zdarza się to przede wszystkim wtedy, kiedy ktoś zajmuje się prowadzeniem własnego hotelu albo restauracji, ale niekiedy historyczna rzecz może się znaleźć nawet na strychu czy w piwnicy. Czasami zdarza się, że cały hotel jest zabytkową kamienicą. Warto wtedy regularnie kontrolować jej stan techniczny i przeprowadzać wszystkie niezbędne prace konserwatorskie.

Zabytki to wspaniały element każdej kultury. Ich odpowiednia konserwacja jest niezwykle istotna, kiedy chcemy zachować dzieła sztuki w dobrym stanie tak, by mogły się nimi cieszyć następne pokolenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Dudek@e-oko.com