Czy istnieje możliwość oszukania alkomatu?

W dzisiejszych czasach można znaleźć bardzo wielu „ekspertów” którzy na szeroką skalę chwalą się tym, że znają skuteczne sposoby na oszukanie alkomatu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czy istnieje w ogóle szansa na oszukanie nowoczesnych aparatów do mierzenia stężenia alkoholu w organizmie i czy ma to sens.

Czy można oszukać alkotesty?

a
Na samym początku należy wyraźnie zaznaczyć, że każda próba oszukania alkomatu zawsze spali na panewce. Jeżeli spożywaliśmy nawet niewielką ilość alkoholu, to profesjonalnie przeprowadzone badanie zawsze dawać będzie wynik pozytywny. W przypadku nowoczesnych alkomatów nie ma żadnych odstępstw i nie istnieją żadne cudowne metody, dzięki którym można przechytrzyć urządzenia do badania zawartości alkoholu w organizmie. Każdy może odmówić badania alkomatem, jednak w takiej sytuacji policjanci będą musieli wykonać badanie krwi, które jest zdecydowanie bardziej dokładniejsze niż badanie zwykłym alkomatem.

Jaka ilość alkoholu we krwi jest dopuszczalna?

Polskie przepisy bardzo jasno i wyraźnie precyzują ile może znajdować się alkoholu w ludzkim organizmie i co tak naprawdę się dzieje po przekroczeniu zabronionych wartości. Wszystkie wyniki poniżej 0,2 promila nie skutkują żadnymi sankcjami. Stężenie na poziomie od 0,2 do 0,5 promila podchodzi już pod wykroczenie, a stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila uznawane jest jako przestępstwo. Pamiętać należy o tym, że polska policja i sądy niesłychanie surowo podchodzą do pijanych kierowców, dlatego też warto zainwestować w prywatny alkomat, dzięki któremu będzie można samodzielnie sprawdzić, czy można skorzystać z auta. Każdy kierowca powinien pamiętać również i o tym, że alkohol może utrzymać się w organizmie ludzkim bardzo długo. Według najnowszych danych, przeciętny człowiek w przeciągu godziny może spalić około 0,15 promila alkoholu. Jeżeli nie posiadamy własnego alkomatu, to można zawsze udać się do najbliższego posterunku policji, aby przebadać się na zawartość alkoholu.

Czy alkomaty mogą wskazać zły wynik?

Bardzo popularne są doniesienia medialne, kiedy to pijani kierowcy tłumaczą się że nie spożywali alkoholu, tylko skonsumowali niedawno kilo jabłek albo kilo cukierków z zawartością alkoholu. Oczywiście takie tłumaczenia są śmieszne, ale należy pamiętać o tym, że po zjedzeniu niektórych słodyczy można nabić nawet 0,3 promili. Jeżeli chodzi o policyjne alkotesty to są to urządzenia z najwyższej światowej półki, które rzadko kiedy wskazują nieprawidłowe wyniki. Problem może pojawić się jednak w przypadku domowych alkomatów, które są niewłaściwie skalibrowane.

Dudek@e-oko.com