Czy grzyby można jeść bezpiecznie?

Nadal panuje przekonanie, że grzyby są ciężkostrawne. I rzeczywiście, nie należy ich łączyć z pewnymi potrawami oraz alkoholem. Jednak same w sobie grzyby stanowią nie tylko smaczny ale i wartościowy składnik naszej diety. Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach, by jeść grzyby bez szkody dla żołądka i wątroby.

Z czego wynika ciężkostrawność grzybów?

Mają na nią wpływ zawarta w komórkach grzybów chityna, cukier występujący także w pancerzykach stawonogów, całkowicie niestrawny dla człowieka.
Z tego względu zaleca się gotować grzyby jedynie w sosie własnym, by gotowaniem w ciężkostrawnych, tłustych sosach ze śmietaną nie pogarszać jeszcze sprawy.
Jeśli więc przygotowujemy np. podgrzybki marynowane w occie, dodajmy nieco ziół takich jak tymianek, rozmaryn czy liść laurowy, które nie tylko wspaniale podkreślą smak grzybów, ale także ułatwią trawienie.

Grzyby a alkohol

Przy różnych imprezach rodzinnych czy firmowych często jako zakąskę do wódki podaje się grzyby. Takie postępowanie może jednak doprowadzić jedynie do rozstroju żołądka.
Powodem tego jest fakt, iż grzyby zalegają w żołądku przez stosunkowo długi czas. Alkohol natomiast ścina białko zawarte w komórkach grzybów, co sprawia, że pozostają one w żołądku jeszcze dłużej niż zwykle. To może doprowadzić do bólu brzucha.
Jeśli więc mamy ochotę na podgrzybki marynowane w occie albo grzyby w jakiejkolwiek innej postaci, pamiętajmy by dwa dni przed zjedzeniem grzybów i trzy dni po – nie pić alkoholu.

Grzyby trujące

Mieszkańcy okolic, gdzie występuje dużo grzybów i są one tradycyjnym, często stosowanym produktem, znają grzyby doskonale i biegle odróżniają gatunki jadalne od trujących. Taka sytuacja ma miejsce np w okolicach Katowic, gdzie grzybów są ogromne ilości i stanowią one ważny element diety.
Ktoś niewprawny łatwo jednak może się pomylić, co może skutkować konsekwencjami dalece poważniejszymi niż rozstrój żołądka. Tak więc zawsze bądźmy ostrożni.

Dobrze przyrządzony grzyb jadalny to skarbnica wartości odżywczych, witamin, niskokaloryczne źródło białka. Korzystajmy więc z tych niepozornych leśnych skarbów.

Podgrzybki marynowane w occie znajdziesz w sklepie Vitapol

Dudek@e-oko.com

https://aappulications.org https://rupaulonfox.com https://healthysaulttribe.com/samochod-z-francji-co-trzeba-wiedziec-przed-kupnem/