Cukrzyca

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi (hiperglikemia). Przyczyny mogą być dwie: zbyt mała produkcja insuliny przez trzustkę albo zaburzenia zaburzenia w transporcie insuliny do komórek. Obydwa przypadki prowadzą do zwiększenia poziomu cukru (glukozy) we krwi. Rozróżnia się kilka typów cukrzycy, w tym dwa najważniejsze, czyli cukrzycę typu 1 i typu 2. Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, kiedy układ odpornościowy organizmu atakuje komórki trzustki, która produkuje zbyt mało insuliny. Cukrzyca typu 2 to choroba rozwijająca się w przypadku braku reakcji organizmu na insulinę (więcej o cukrzycy portaldlazdrowia.pl/cukrzyca/).

Objawy cukrzycy typu 1 to spadek wagi, utrata masy mięśniowej, ciągłe pragnienie i częste oddawanie moczu. Ostrym objawem cukrzycy typu 1 jest kwasica ketonowa. Objawy cukrzycy typu 2 są podobne, senność i zmęczenie po posiłkach, apetyt na słodkie tuż po jedzeniu.

Cukrzycę trzeba koniecznie leczyć, ponieważ w dłuższym horyzoncie czasowym prowadzi do innych ciężkich schorzeń. Leczenie cukrzycy typu 1 to to przyjmowanie insuliny w ściśle określonych dawkach (zobacz więcej o cukrzycy typu 1 portaldlazdrowia.pl/cukrzyca-typu-1-insulinozalezna/). Leczenie cukrzycy typu 2 to także przyjmowanie insuliny i innych leków, ale czasami wystarczy zmiana stylu życia. Ważna jest kontrola nad rozwojem choroby, co związane jest z utrzymaniem prawidłowej diety. Dieta powinna być dobierana indywidualnie dla chorego i typu cukrzycy, ale niektóre wskazania są dobre dla każdego chorego. Owoce można jeść, ale raczej te, które zawierają mniej cukru. Tłuszcze tylko naturalne, nieprzetworzone. Białko roślinne i zwierzęce pół na pół. Ograniczenie spożycia soli kuchennej i alkoholu. Nieleczona cukrzyca prowadzi do powikłań i kolejnych schorzeń, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci.

Dudek@e-oko.com