Charakterystyka konstrukcji żelbetowych

Żelbeton to beton zawierający osadzone stalowe pręty, płyty lub włókna, które wzmacniają materiał. Zdolność do przenoszenia ładunków za pomocą tych materiałów jest w ten sposób powiększana, dzięki czemu żelbeton jest szeroko stosowany w różnego rodzaju konstrukcjach. Obecnie jest on najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym i współtworzy liczne konstrukcje żelbetowe.

Wytrzymałe konstrukcje żelbetowe

Wzmocnione materiały są osadzone w betonie w taki sposób, że oba tworzywa przeciwstawiają się przyłożonym siłom. Wytrzymałość betonu na ściskanie oraz wytrzymałość na rozciąganie stali tworzą silne wiązanie, które jest w stanie wytrzymać te naprężenia. Zwykły beton nie nadaje się do większości projektów budowlanych, ponieważ nie może z łatwością wytrzymać naprężeń wywołanych przez wibracje, wiatr lub inne siły. Beton składa się z mieszanki cementowo-kamiennej kruszywa, która tworzy sztywną strukturę z dodatkiem wody. Kiedy stal, która ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie, jest wbudowywana w beton, materiał kompozytowy wytrzymuje ściskanie, zginanie i naprężenia rozciągające. Taki materiał może być użyty do wykorzystania w konstrukcji żelbetowej.

Zalety konstrukcji żelbetowych

Główną cechą betonu zbrojonego jest podobieństwo jego współczynnika rozszerzalności cieplnej do współczynnika rozszerzalności cieplnej stali, dzięki czemu wyeliminowane są naprężenia wewnętrzne inicjowane z powodu zmienności rozszerzalności cieplnej lub skurczu. Utwardzanie pasty cementowej wewnątrz betonu odpowiada cechom powierzchni stali, umożliwiając wydajne przenoszenie naprężeń między tymi dwoma materiałami. Spójność pomiędzy stalą a betonem jest wzmocniona przez szorstkowanie stalowych prętów. Ze względu na środowisko alkaliczne wytworzone przez wapno, stal staje się wyjątkowo odporna na korozję.

Beton zbrojony włóknem

Stal nie może być używana do zbrojenia betonu w niektórych strukturach, takich jak budki przystosowane do odczytywania znaczników radiowych i maszyn wyposażonych w magnesy. W niektórych projektach trwałość konstrukcji jest większa niż jej wytrzymałość, dzięki czemu stosowane są takie wzmocnienia, które mogą być odporne na korozję, a w konsekwencji wydłużać żywotność konstrukcji. W związku z tym do tych konstrukcji stosowane są wzmocnienia inne niż stalowe, takie jak wzmocnienie z tworzywa sztucznego, które może być równie wytrzymałe jak stal, i nie wymaga warstwy ochronnej, aby wytrzymać korozję. Takie struktury są lekkie, mają długą żywotność i są czasami bardziej ekonomiczne.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z fabudwkb.com.pl/.

Dudek@e-oko.com

Biurko dla dziewczynki https://www.gama-sklep.com.pl/a/6-meble-do-salonu-w-bloku https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/