Budowanie wizerunku firmy
Istnieje szereg sposobów na to, by nasza firma zaistniała na rynku określonych produktów czy usług. O konieczności podejmowania działań zmierzających do zbudowania solidnej, rozpoznawalnej marki nie trzeba nikogo przekonywać, a już na pewno nie właściciela małej firmy. Jak więc to zrobić?
Cel
Pierwszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć jest to, czy chcemy działać na rynku jedynie regionalnym, czy też krajowym, a może jednak naszym marzeniem i celem jest rozwinięcie skrzydeł na arenie międzynarodowej.
Od odpowiedzi na to pytanie będą zależały kolejne nasze decyzje. Jeśli bowiem planujemy działać tylko lokalnie, to nie ma sensu wybierać się np. na Polexpo – targi zagraniczne. A jeśli przeciwnie – czujemy się na siłach i naszym zamiarem jest nawiązywanie współpracy i handel zagraniczny – wówczas nie ma lepszego sposobu na sukces jak właśnie regularne uczestnictwo w targach zagranicznych.
Tak więc strategia naszej firmy będzie zależała od odpowiedzi na to właśnie, pierwsze pytanie.
Targi
Wspomniane wyżej targi to doskonały sposób na to, by nasza firma zaczęła funkcjonować w świadomości potencjalnych klientów. Polegają one na tym, iż na hali lub placu organizowane są stoiska, z których każde jest zajmowane przez delegację z innej firmy. Np. na targi zdrowej żywności przyjeżdżają producenci ekologicznych owoców, warzyw, przetworów czy serów własnej produkcji. Każdy z nich zajmuje wynajęte przez siebie stanowisko, do którego swobodnie podchodzić mogą klienci. Stoiska takie mają banery reklamowe, kolorowe foldery, ulotki, wizytówki i darmowe gadżety. Jeśli zainwestujemy w takie materiały i rozdamy je klientom, możemy mieć pewność, że przynajmniej część z nich przypomni sobie o nas w odpowiednim momencie.
Tak samo ma się rzecz jeśli chodzi o targi zagraniczne, jednak tu organizacja jest daleko bardziej skomplikowana.
Reklama
Reklama w prasie branżowej również pozwoli nam na zaprezentowanie swojej oferty i zdobycie nowych kontrahentów. Nie jest to z resztą trudne w dobie serwisów społecznościowych, na których możemy stworzyć profil naszej firmy i prosić znajomych czy klientów o udostępnianie go dalej.
Pamiętajmy o stworzeniu logo, które będzie reprezentowało naszą markę i stanowiło istotny element rozpoznawczy. I oczywiście – strona internetowa, na której zamieścimy pełną ofertę, dane kontaktowe czy formularz kontaktowy oraz np. umożliwimy klientom wystawienie komentarza dotyczącego naszych usług.
Zbudowanie wizerunku firmy to skomplikowany proces i może nam zająć całe lata, ale wysiłek się z pewnością opłaci.