Blachodachówka

Pokrycie dachu jest kluczową kwestią w odniesieniu do całości budynku – dach stanowi bowiem swego rodzaju ochronę przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak również daje bezpieczeństwo, zapewniając ciepło i komfort w pomieszczeniach. Oczywistość obecności dachu sprawia, że niejednokrotnie pomijana jest jakość jego wykonania.

Blachodachówka – najbardziej popularne pokrycie dachowe

Jednym z najczęściej wybieranych oraz polecanych przez specjalistów materiałów dachowych są dachówki wykonane z blachy – z uwagi na swoje specyficzne właściwości, zapewniają one trwałe i solidne pokrycie dachu, które przez lata nie straci swoich właściwości.

Warto jednak wspomnieć, że rodzajów blachodachówek jest mnóstwo, a ich jakość wydaje się bardzo zróżnicowana. Należy również podkreślić, że dachówki wyższej wartości cechują się większą ceną, na którą warto zwracać uwagę podczas zakupów.

Konstrukcja blachodachówek

Wewnątrz dachówki blaszanej znajduje się stalowy trzon, stanowiący sedno całej konstrukcji. Warto wybierać stal najwyższej jakości, jednak nie każdy jest w stanie ocenić ją, zwłaszcza nie będąc specjalistą. W ocenie jakości stali przydatna okazuje się wysokość cenowa – im niższa, tym prawdopodobnie stal użyta podczas produkcji cechuje się gorszą wartością.

Warto także uwzględniać kontrolę aprobaty technicznej, która jest wymagana od producentów, podobnie jak deklaracja zgodności – dokumenty te zawierają kluczowe informacje o parametrach, jakimi cechuje się dana blachodachówka.

Powłoka blachodachówki

Powłoka pokrycia dachowego również ma istotne znaczenie w ocenie jego jakości – powinna bowiem spełniać określone funkcje, cechując się odpornością na promieniowanie UV oraz zmienne i skrajne czynniki atmosferyczne.

Wśród najczęściej wykorzystywanych powłok można wymienić poliestry matowe lub standardowe, pural, powłokę PVDF oraz plastizol. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są powłoki z posypki kamiennej.

Każdy z tych surowców posiada zarówno wady, jak i zalety, a trafność użycia jednego z nich uzależniona jest od indywidualnych potrzeb konkretnego dachu.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

Dudek@e-oko.com