Architektura miejska w wielu odsłonach

Funkcjonalność i wygoda to podstawowe cechy, którymi powinny wyróżniać się dobrze zaprojektowane meble miejskie. Jeszcze u schyłku XX wieku trudno było znaleźć w nich piękno i nowoczesność. Wraz z upływem czasu spojrzenie na ławki parkowe zyskało na delikatności połączonej z wyrazistością. Innymi słowy, meble miejskie stały się elementem otaczającej ich architektury.

Biżuteria miejskiej przestrzeni

Multifunkcjonalność i nowoczesny design stały się głównymi elementami wyróżniającymi meble miejskie, które modelują przestrzeń i są praktycznymi rozwiązaniami służącymi mieszkańcom i turystom danego miejsca.

Zwykłe ławki parkowe zyskały elementy dekoracyjne, rzeźbiarskie, dzięki czemu bez trudu harmonizują z pozostałą częścią zamysłu architektonicznego. Różnorodne propozycje firm produkujących meble miejskie, a w tym i ławki parkowe nawiązują do różnych stylizacji epokami, a także wychodzą poza tę przestrzeń wkraczając w futurystyczne i niespotykane rozwiązania. Dzięki takim przeobrażeniom zwykłe ławki parkowe mogą stać się także idealnym punktem oświetleniowym, czy osłona dla pięknych, starych krzew.

Różnorodne meble miejskie

Warto podkreślić, że ławki parkowe to nie jedyne umeblowanie miejskiej przestrzeni. Zwróćmy uwagę, że na deptakach i w parkach znajdziemy także kosze na śmieci czy zadaszenia. Te również zyskały na przestrzeni ostatnich lat i stały się estetycznymi i przykuwającymi uwagę. Modelowanie niewielkich przestrzeni miejskich, w których musi być przede wszystkim miejsce na funkcje piesze, zestawienie różnych mebli miejskich i nadanie im wielofunkcyjności stało się normą. Stąd też ławki parkowe mogą być także wspomnianą osłoną dla drzew, a kosze na śmieci mogą zostać wkomponowane w ścianki.

Nowoczesne meble miejskie muszą niezmiennie służyć mieszkańcom, nie mniej nie mogą być oderwane od całości koncepcji, czy też — tak jak bywało to w latach 80. ubiegłego wieku — być sztampowe i tym samym mało ciekawe i kompletnie nieprzyjazne. Rozwiązania architektoniczne pozwalają na dowolne kreowanie i tym samym rozwój architektury, która naprawdę potrafi zachwycić swoją nową szatą.

Dudek@e-oko.com