Aglomeracja śląska – działki komercyjne
Nieruchomości inwestycyjne są to wszelkie działki, lokale użytkowe, biurowce, budynki, hale, magazyny, które utrzymywane są przez właściciela w posiadaniu, w celu generowania przychodów z tytułu najmu nieruchomości lub wzrostu wartości i późniejszej odsprzedaży. Czym jednak są dokładnie działki komercyjne?
Działki komercyjne
Jest to jednak działka albo zespół działek ewidencyjnych, na których realizowane są inwestycje objęte jednym (albo ewentualnie etapowym), pozwoleniem na budowę.
Zawsze należy zwrócić uwagę na lokalizację działki, gdyż może mieć to dość kluczowe znaczenie. Trzeba więc sprawdzić jej okolice i to, czy zaplanowane inwestycje „dadzą sobie radę” w takim, a nie innym otoczeniu. Ważne jest na przykład to czy łatwo tam dojechać, jaka jest sieć dróg oraz komunikacja miejska. Wszystko zależy też oczywiście od samego profilu inwestycji.
Kluczem do sukcesu działań jest także relacja lokalizacji do ceny. Atrakcyjne są zawsze centra dużych miast, ale coraz częściej wybierane są też działki w miastach mniejszych oraz nieopodal autostrad.
Aglomeracja śląska
W ostatnich latach to właśnie ona jest jednym z najlepszych miejsc na inwestycje. Jest to związane na przykład z tym, że w porównaniu z innymi terenami w Polsce tamtejsze działki nie należą do drogich. jest ona również dość gęsto zaludniona, co sprawia, że przedsiębiorcy nie mają raczej problemu ze znalezieniem nowych pracowników.
Uwagę trzeba zwrócić także na to, że w aglomeracji śląskiej występują też relatywnie niskie koszty utrzymania firmy. Do tego, bliska odległość do zachodniej i południowych granic sprawia, że dobrze rozwijają się tu przedsiębiorstwa międzynarodowe. Jest to związane na przykład z łatwością przepływu towarów.
Wielkość działek komercyjnych
Oczywiście parametr ten ma bardzo duże znaczenie, bo kluczowa jest powierzchnia, na której realizowana będzie dana inwestycja. Na szczęście w aglomeracji śląskiej nie brakuje atrakcyjnych terenów o różnych wielkościach, dzięki temu każdy inwestor może wybrać to, co naprawdę mu pasuje. Może to być zarówno w mieście, jak i na ternach podmiejskich.
Ważne jest jednak, by od razu planować – jeszcze w czasie podejmowania decyzji należy więc pod uwagę to, ze firma będzie się rozwijać. Trzeba więc myśleć przyszłościowo i wybrać działkę większą niż ta, która jest potrzeba w danym momencie. Zabezpieczenie odpowiednio dużego terenu na początku działalności na pewno przysłuży się kilka lat później.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne