Abstrakcjonizm we wnętrzach

Wydaje się, że sztuka i codzienność najczęściej się rozmijają. Obrazy i rzeźby zapełniają galerie, ale nie nasze wnętrza. W tych ostatnich sztuka pojawia się najczęściej w formie reprodukcji lub rzadziej – autentycznego dzieła. Nie tylko w ten sposób jednak funkcjonuje ona w prywatnej przestrzeni. Przedmioty, którymi się otaczamy, inspirowane są sztuką, także tą nowoczesną i mającą swoje korzenie w dwudziestowiecznym abstrakcjonizmie.

Abstrakcje i atrakcje

Podstawę dzieła abstrakcyjnego stanowiła forma i kolor. Plama barwna w obrazie i bryła w rzeźbie. Nie chodziło o naśladowanie obiektów, ale o tworzenie nowych doznań. Podobne idee przyświecają projektantom, którzy wymyślają nowoczesne komody młodzieżowe, awangardowe regały, oryginalne meblościanki. Także zakorzenione w tradycji meble skandynawskie czy prowansalskie stają się coraz bardziej uproszczone i gładkie, naznaczone dążeniem do czystej formy.

W projektach meblarskich czy wnętrzarskich rezygnuje się z wybujałej dekoracyjności na rzecz interesującego i geometrycznego układu formalnego. Nowoczesne meblościanki buduje się tak, jak klasyczne już obrazy abstrakcyjne. Podkreślając podziały pionowe i poziome. Eksponując doskonałość figur jak kwadraty i prostokąty. Dopełnieniem takich atrakcyjnych mebli jest kolor, który dla abstrakcjonistów miał duże znaczenie.

Nowoczesny design jest abstrakcyjny

Awangardowe wnętrza w dużej mierze opierają się na założeniach sztuki abstrakcyjnej, która narodziła się ponad sto lat temu wraz z pierwszym dziełem Kandinsky’ego. Potem abstrakcjonizm przechodził rozmaite przeobrażenia. Dzisiejsze projekty mebli nawiązują najczęściej do jego fazy geometrycznej. Inspiracje te widać w nowoczesnych fotelach, krzesłach, hokerach, sofach, stołach, regałach czy komodach.

Dudek@e-oko.com